Gayrimenkulde KDV Etkisi

Son dönemlerde yapılan çalışmalar ile gelecekten daha umutlu hale gelen gayrimenkul sektörünün nisan ayı itibari ile başlayacak KDV indirimi ve gayrimenkul sertifikası uygulaması ile canlanması bekleniyor. Nisan ayı itibari ile başlayacak yabancılara konut satışındaki KDV indirimi ve gayrimenkul sertifikası yolu ile konut satışı gerçekleştirilmesi gibi uygulamaların sektörde büyük hareket oluşturacağını belirten sektör temsilcileri, uygulamaların etkisinin en erken yaz aylarında gözlemlenebileceğini, sektör açısından oldukça önemli olan bu çalışmaların hareketlenmeyi tetikleyeceğini belirtiyor.

Destekler Verimi Artırır

Yabancılara konut satışında KDV alınmayacak olmasının çok önemli olduğunu ve iyi anlatılması gerektiğini belirten sektör temsilcileri, konunu kitlelere ulaşabilmesi için uluslararası fuarlara katılım gerçekleştirilmesi gerektiğini böylelikle daha çok kişiye ulaşılabileceğini, hükümetin bu alanda attığı adımların oldukça önemli olduğunu bu tarz desteklerin artmasının elde edilecek verimi de artıracağını söyledi.

Gayrimenkul Sertifikası

Uygulamaya geçecek olan gayrimenkul sertifikası yöntemi ile vatandaşların metrekare bazında satın alım yapabileceğini ve konut sahibi olabileceğini belirten sektör temsilcileri, konut projelerinin süresine göre vatandaşların 24 ya da 36 ay gibi bir sürecin sonunda bu sertifikaları nakde çevirebileceğini ya da konut satın alabileceğini, özellikle uluslararası yatırımcıların bu alanda ilgisini çekebilmek için süre sınırın kaldırılmasının olumlu olabileceğini söylüyor.

Yaz Aylarında Belirginleşir

KDV istisnasının satışları artıracağının altını çizen sektör temsilcileri, konut satışlarının yaz aylarında hareketlendiğini bu yüzden yakın zamanda KDV istisnasının satışlardaki etkisinin daha belirgin hale geleceğini söyledi. KDV indiriminin konut stoklarının edilmesinde de çok önemli rol oynayacağını belirten yetkililer, tapu harçlarında yapılan indirimlerin de piyasayı canlandırdığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.