Ana SayfaGündemYunan Adaları İçin Yeni Dönem Başlıyor

Yunan Adaları İçin Yeni Dönem Başlıyor
Y

-

Ege adalarına ziyaret sırasında kapıda vize uygulamasının başlamasına karar verilmişti. Uygulamanın 1 Nisan tarihinde başlayıp 30 Eylül tarihinde son bulması planlanıyor. 

Yunanistan’da bulunan Ege adalarına daha önceki dönemlerde vizesiz ziyaretler mümkünken bu süreç içerisinde Yunanistan tarafından alınan bazı kararlar sonrasında kapıda vize uygulamasına geçilmesine karar verilmişti. Bu kararın güvenlik önlemleri gerekçesi ile alındığı açıklanmıştı. İki ülke arasında sonrada gündeme getirilen bu uygulama çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. 

Yapılacak olan uygulamanın vize alması gereken ve bu konuda gerekli belgeleri taşıyan, Türkiye’de kanunlar çerçevesinde ikamet eden ve sonrasında Yunanistan’a gitmek isteyen kişiler için geçerli olacağı öğrenildi. Ancak şüpheli konumunda bulunan ve daha öncesinde incelenmesi gereken sınıf içerisinde yer alan vatandaşların bu uygulamanın dışında kalacağı belirtildi. Alınacak olan vizelerin Yunanistan için 15 günlük kısıtlı olması planlanıyor. Vize alınması için öncelikli olarak elektronik sistem üzerinden başvuru yapılması planlanıyor. Biyometrik veriler sonrasında başvurular elektronik ortam üzerinden yapılacak. Daha önceki dönemlerde Ege adalarında yaşayan vatandaşlar kapıda vize uygulamasının kaldırılmasına tepki göstermişlerdi. Sonrasında Avrupa Birliği komisyonu turizm sezonu için uygulamanın kaldırılmasına izin vermediklerini açıkladı. 

Yunanistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında yapılan tüm görüşmelere rağmen kararın engellenemediği belirtildi. Yapılmış olan çalışmalar sonrasında kapıda vize uygulamasının Avrupa Birliği tarafından onay verildiği belirlendi. Ay başında açıklanan ve beraberinde çeşitli tartışmaları da beraberinde getiren bu durum sonrasında uygulamanın Nisan ayı itibariyle başlaması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol