İkinci El Araç Alacaklara Müjde!

0

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmış olduğu son açıklamalara göre ithal ikinci el araçlarda ortaya çıkan vergi mağduriyetini ortadan kaldıracaklarını dile getirdi. 

Araç piyasasında son zamanlarda ortaya çıkan açıklamalar ve çok olumlu yönde ilerlemeyen hareketlilik sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından bir müjde verildi. Bu müjde sonrasında ithal ikinci el araç satın alacak olan kişilerin daha önceki dönemlerde ortaya çıkan vergi muafiyetlerini engellemek adına bir çalışma yapıldığı öğrenildi. Daha önceki dönemlerde ithal bir ikinci el araç alan ya da devralan bir araç sahibi çeşitli şekillerde vergi ödemeleri ile karşı karşıya kaldığı için bu durum kişiyi maddi açıdan etkiliyordu. 

İthal olan ikinci el araçların üzerine konulan vergiler vatandaşları maddi açıdan zorladığı gibi bu durumda arabanın haciz işlemlerinin başlatılması gibi pek çok çalışma yapılıyordu. Bu çalışma sonrasında Maliye Bakanı Naci Ağbal yeni bir düzenlemeye gidilerek ithal araçların üzerine konulan haciz işlemlerinin kaldırılmasını planlıyor. Artık vatandaşlar aracın üzerine konulmuş olan verginin dörtte birini ödediği takdirde aracın üzerine konulmuş haciz işlemlerinin de ortadan kaldırılması planlanıyor. Çalışmanın Adalet Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yanı sıra Maliye Bakanlığının da katılımı ile birlikte ortak bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor. 

Galericiler hakkında yapılan düzenlemeye de parmak basarken artık ikinci el araç satışlarının her önüne gelen kişi tarafından yapılmaması, bu konuda gerekli izinleri alan galericiler tarafından yapılması için çalışmaların ve özellikle galericiler üzerindeki soruşturmaların devam ettiğini belirtti. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın