Ekonomi Şubatta Dış Ticaret Açığı Arttı

Şubatta Dış Ticaret Açığı Arttı

Son Güncelleme:

Şubat ayının ihracat ve ithalat verilerine göre oranlarda bir önceki aya değişiklikler yaşandı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre şubat ayında dış ticaret açığında artış gözlendi. İhracat alanında yapılan teşvikler ve son dönemde gerçekleştirilen ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi ile yakın zamanda oranların pozitife geçmesi bekleniyor. Yetkililerin yaptığı bilgilendirmeye göre şubat ayında dış ticaret açığı yüzde 15 oranında artış göstererek 3 milyar 693 milyon dolara yükseldi. Aynı raporlamaya göre ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 2016 yılının şubat ayında yüzde 79,4 oranlarında iken 2017 yılının şubat ayında ise yüzde 76,7’ye geriledi.

İhracat Arttı

Yetkililerin yaptığı bilgilendirmeye göre mevsim takvimlerinden arındırılmış seriye göre 2017 yılının şubat ayında ihracat bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında artarken ithalat ise yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise 2017 yılının şubat ayında önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 0,7 oranında artış gösterirken ithalat yüzde 5,5 oranında artış gösterdi.

Almanya Birinci Oldu

Raporlamadan alınan bilgiye göre 2017 yılının şubat ayında 1 milyar 119 milyon dolar ihracat oranı ile Almanya ihracatta birinci sıraya yükselirken, 938 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri ikinci sırada, 725 milyon dolar ile Irak üçüncü sırada ve 702 milyon dolar ile İngiltere dördüncü sırada yer aldı.

İthalatta Çin İmzası

2017 yılının şubat ayı verileri incelendiğinde ithalat ürünlerinde 1 milyar 643 milyon dolar ile Çin’in birinci sırada yer aldığı, Almanya’nın ise 1 milyar 439 milyon dolar ile ikinci sırada yer aldığı bilgisi elde ediliyor.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,268BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler