Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanından Ekonomik Büyüme Açıklaması

Maliye Bakanından Ekonomik Büyüme Açıklaması
M

-

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmış olduğu açıklamalarda 2016 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrasında alınan önlemlerin ardından ekonominin dördüncü çeyrekte ilerleme kaydettiğini ve büyüme hedefleri gerçekleştirdiğini açıkladı. 

2016 yılında ekonomik anlamda yaşanan sıkıntıların ardından ekonomide bir daralmanın meydana geldiği açıklanmıştı. Yaşanan ekonomik daralma sonrasında hükümet tarafından sorunların ortadan kaldırılması için bazı destekler ve teşvikler sağlanmıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal katılmış olduğu bir toplantı sonrasında ekonomik büyüme hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapmış olduğu açıklamalarda 2016 yılında yaşanan ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Darbe girişimi, terör saldırıları, turizm alanında meydana gelen sıkıntılar ve küresel anlamda piyasalarda meydana gelen bazı dalgalanmalar ekonomik sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmuş ve ekonomide birtakım dalgalanmalar meydana gelmişti. Türkiye ekonomisinde meydana gelen daralmanın kısa süre içerisinde toparlandığı açıklandı. 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan daralma devlet tarafından alınan teşvikler ve destekler sonrasında dördüncü çeyreğinde ilerleme kaydetmeye başladı. 2016 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 3.5 oranında bir ilerleme kaydedildi. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında zor günlerde alınan desteklere rağmen yaşanan büyümenin gurur verici olduğu kaydedildi. Yaşanan sıkıntılara rağmen iç tüketim oranlarında gözle görülür bir artış yaşandı. Özel tüketim harcamalarının yüzde 5.7 oranında arttığı açıklandı. Kamu harcamalarının da ekonomiye olan katkılarının pozitif anlamda büyüdüğü belirtildi. Referandum sonrasında da evet oyunun çıkması halinde ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanacağı belirtildi. Güven ortamının artması ve bu durumun istikrarlı bir süreç içerisinde ekonomiye katkı sağlaması planlanıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol