Ana SayfaEkonomiŞimşek: Türkiye Şoklara Rağmen Büyümeye Devam Etti

Şimşek: Türkiye Şoklara Rağmen Büyümeye Devam Etti

-

Yaptığı yazılı açıklama ile 2016 yılının dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) verileri hakkında değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin yaşanan terör olayları, darbe girişimi gibi şok etkisi yaşatan olaylar rağmen süreci iyi atlattığını ve teknik olarak resesyona girmediğini, üçüncü çeyrekteki yavaşlamanın ardından dördüncü çeyrekte büyüme hızını artırdığını söyledi. GSYH verilerinin ülkenin daha iyi duruma gittiğinin göstergesi olduğunu söyleyen Şimşek, 2016 yılında yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen dördüncü çeyrekte önemli bir toparlanma yaşandığını, ekonominin bir önceki yılın aynı dönemine göre öngörülerin üzerinde gerçekleştiğini ve yüzde 3,5 oranında büyüme yaşandığını söyledi.

Potansiyelin Altında

2016 yılının son çeyreğindeki büyümenin potansiyelin altında olduğunun altını çizen Şimşek, geçen yıl yaşanan tüm olumsuz olayların, zorlu koşulların büyüme potansiyeli üzerinde etkili olduğunu, ancak yaşanan tüm şoklara rağmen Türkiye’nin çok büyük bir direnç gösterdiğini, bunun da sağlam makroekonomik temellerin önemli bir kanıtı olduğunu, büyümenin tüm olumsuz gelişmelere rağmen devam ettiğini söyledi.

İşsizlik Kademeli Azalacak

Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 600 bin kişiye ilave istihdam sağlandığını belirten Şimşek, yapılan çalışmaların devamının gelmesinin zorunlu olduğunu yapılan bu istihdama rağmen işsizliğin yüksek seyrettiğini söyledi. İstihdam seferberliğinin çok önemli adımların atılmasına neden olduğunu söyleyen Şimşek, bu proje kapsamında işsizliğin ilerleyen zamanlarda kademeli olarak azalacağını söyledi.

Belirsizlik Azalacak

Referandum sonrası süreci de değerlendiren Şimşek, 17 Nisan sonrasında belirsizliğin ortadan kalkacağını, yatırım, istihdam ve ihracat alanında yapılan seferberliğin ekonomiye büyük oranda ivme kazandıracağını ve ilerlemenin gözle görülür bir şekilde olacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol