Bebek ve çocuklarda tansiyona dikkat!

0

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, “Çocukta tansiyon olmaz” inancının yanlış olduğunu, yeni doğandan itibaren her yaş grubunda hipertansiyon görebildiğini belirterek “3 yaşın üzerindeki bütün çocuklarda en az yılda bir kez kan basıncı ölçümü öneriyoruz. Çocuk herhangi bir nedenle hekime başvurduğunda da mutlaka kan basıncının ölçülmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Prof. Dr. Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı sağlık çalışanları arısında bile çocuklarda tansiyon hastalığı görülmeyeceğine dair yanlış bir inanış olduğunu söyledi.

Çocuklarının tansiyonunu ölçtürmek isteyen hasta yakınlarının zaman zaman geri çevrildiğini dile getiren Gündüz, şu bilgileri verdi:

“Çocukta tansiyon olmaz diyerek hastayı geri gönderen sağlık çalışanları var ama biz yeni doğandan itibaren her yaş grubunda hipertansiyon görebiliyoruz. Yeni doğanda görülen tansiyon yükseklikleri, kişinin yaşam tarzı ve alışkanlıklarından ziyade altta yatan bir sebebe bağlıdır. Doğum zorlukları veya erken doğum tansiyon yüksekliği yapabilir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde tansiyon yüksekliği çok fazla.”

Çocuğunuzun tansiyonunu 36. ayından itibaren takip edin

Prof. Dr. Gündüz, özellikle çocuklar arasında obezitenin ve hareketsiz yaşam tarzının arttığına dikkati çekerek, “Çocuklar çok uzun zaman televizyon ve bilgisayarın başında vakit geçiriyorlar. Biz onların 2 saatten daha fazla televizyon ve bilgisayarın başında kalmalarını istemiyoruz” dedi.

Gündüz, çocuklarda hipertansiyonun nedensiz baş ağrısıyla kendini gösterebileceğini, yorgunluk, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı ve burun kanaması gibi belirtilerin de ortaya çıkabileceğini bildirdi.

Bazı çocukların ani tansiyon yükselmesine bağlı nöbetle kendilerine başvurduğunu aktaran Gündüz, “Bunun dışında ciddi tansiyon yükseklikleri kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği yapabilir. Hastalar genellikle bize baş ağrısı ve yorgunluk yakınmalarıyla geliyor. Bazen de hiçbir belirtisi olmayabilir. Onun için biz 3 yaşın üzerindeki bütün çocuklarda en az yılda bir kez kan basıncı ölçümünü öneriyoruz. Çocuk her hangi bir nedenle hekime başvurduğunda da mutlaka kan basıncının ölçülmesini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

A.A

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın