Gündem 400 Milyon Çift Çorap Satıldı

400 Milyon Çift Çorap Satıldı

Son Güncelleme:

Yapılan son açıklamalar sonrasında Türkiye’de geride bıraktığımız yılda 400 milyon çift çorabın satıldığı ve kişi başı ortalama 5 çift çorap satın alındığı açıklandı. 

Yaz kış kullanılan çorap tüketimi ele alındığı zaman bir yıllık süreç içerisinde 400 milyon çift çorabın satıldığı ortaya çıktı. Detaylı bir istatistik yapıldığı zaman kişi başına düşen çorap oranının 5 çift olduğu tespit edildi. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği tarafından yapılan açıklamalar sonrasında çorap sektörünün önemli bir artış yaşandığı tespit edildi. İstatistiklere bakıldığı zaman geçtiğimiz yıl toplam olarak 2 milyar 204 milyon çift çorap üretiminin gerçekleştirildiği açıklandı. 

İç pazarda çorap tüketimine bakıldığı zaman 400 milyon çift satın alındı. Yapılan araştırmalar sonrasında çorap tüketiminin ülke genelindeki gelir düzeyine ve iklim değişikliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Daha önceki yıllarda çorap sadece ısınmak amaçlı kullanılırken artık modanın gelişmesi ile birlikte kıyafetlerin bir tamamlayıcısı haline geldi. Her kıyafete uygun farklı dokularla üretilmiş olan çorap satışları son yıllarda adeta büyük bir patlama yaşadı. Soğuk olan bölgelerde kişi başına düşen çorap tüketiminin sayısının her geçen gün biraz daha arttığı belirlendi. Dünya çapında yapılan istatistikler sonrasında Amerika’da yıllık kişi başına düşen çorap sayısının 30 çift, Kanada’da 25 çift ve son olarak İngiltere’de 20 çift olduğu tespit edildi. 

Sadece çorap üretim ve tüketiminin değil çorap ihracatının da son yıllarda hızlı bir şekilde arttığı tespit edildi. 2017 yılında çorap ihracatı konusunda konulan hedeflerin 1.1 milyar dolar olduğu belirlendi. 

Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın