Ana SayfaEkonomiABD’li Yatırım Bankaları Türkiye Tahminlerini Revize Etti

ABD’li Yatırım Bankaları Türkiye Tahminlerini Revize Etti
A

-

Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmeler ABD’li bazı bankaları harekete geçirdi.

Alınan bilgilere göre Amerika’da faaliyet gösteren iki yatırım bankası, Türkiye’den bekledikleri büyüme oranlarını yukarıya çekti. Söz konusu değişikliği yapan bankaların JP Morgan ve Goldman Sachs isimli yatırım bankaları olduğu öğrenildi.

Türkiye’ye dair büyüme beklentilerini yeniden revize eden bankaların, büyüme tahminlerinde çıtayı yükselttiği kaydedildi.

Türkiye’nin 2016 yılının dördüncü çeyreğinde yaşadığı büyüme verileri dün açıklanmıştı. Buna göre 2016’nın dördüncü çeyreğinde yaşanan büyüme oranının yüzde 3,5 olduğu açıklanmış, 2016 yılının büyüme oranı ise yüzde 2,9 olarak kayda geçmişti. Bu rakamlarda beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti.

İşte bu rakamların açıklanması ardından harekete geçen ABD’li JP Morgan ve Goldman Sachs yatırım bankaları Türkiye’nin 2017 yılındaki büyüme ön görülerini yükseltti.

JP Morgan Tahmini

ABD’li JP Morgan Türkiye’nin 2017’de büyümeye devam edeceğine güvendiğini ifade ederek, Türkiye’ye dair yaptığı büyüme öngörüsünü yüzde 2,6’ya çıkarttı. Bankanın ilk tahmini ise yüzde 1,8 olarak kaydedilmişti. Banka tarafından yapılan açıklamada, dün açıklanan verilerin etkili olduğunun altı çizildi. “Türkiye’de açıklanan büyüme oranları bankamızı cesaretlendirdi. Türkiye’deki referandum sonrasında büyüme hızının artacağına olan inancımız arttı. Referandum sonrasında aksi bir durum yaşanmazsa ülkedeki güven ortamı artacak” şeklinde bir açıklama yapan banka, bu nedenlerle beklentilerini değiştirdiklerini kaydetti.

Goldman Sachs Tahmini

ABD’li diğer banka Goldman Sachs da tahminlerini revize eden bankalar araasında yer aldı. Banka 2017 öngörüsünü yüzde 2,3’lük orana taşıdı. Goldman Sachs daha öncesinde büyüme tahmini olarak yüzde 1,8’lik oranda bir öngörüde bulunmuştu. Banka yaptığı açıklamada büyümede en etkili kalemin ihracat olduğunun altını çizdi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol