Moodys Arabistan Açıklaması Yaptı

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys tarafından yapılan açıklama sonrasında ülkenin ekonomisinde bu yıl belirli bir seviyede daralmanın yaşanacağı tahminleri yapılmaya başlandı. 

Her ülke hakkında çeşitli tahminlerde bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moodys bu sefer tahminleri Suudi Arabistan için yaptı. Son zamanlarda ülkenin mali pozisyonunun 
iyi durumda olmadığının tespit edilmesi üzerine bunun sebepleri üzerine tartışılmaya başlandı. Suudi Arabistan’ın mali durumunun sadece petrol üzerine bağımlılık göstermesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Petrol üzerinde sağlanan yüksek bağımlılığının krediler açısından olumsuz bir hava ortaya çıkardığı tespit edildi. 

Moodys tarafından yapılan değerlendirme sonrasında Suudi Arabistan’ın A1 seviyesinde olan kredi notunun yapılan düzenlemeler sonrasında durağan görünüme getirildiği açıklandı. Olumsuz bir hava seyreden mali durum düşük maliyetli petrol üretimi ve bu durumun yüksek dış likiditeler ile desteklenmesi sayesinde durumun ortaya çıktığı tespit edildi. diğer yandan yapılan açıklamalar sonrasında Suudi Arabistan ülkesinde petrole olan yüksek bağımlılığın gerçekleşmesi devlet gelirlerinin sadece petrol kaynaklı olması ve buna rağmen yapılan yüksek harcamalar kredi açısından ülkenin her geçen gün biraz daha zorluk yaşamsına neden olduğu belirtildi. 

Suudi Arabistan bölgesinde meydana gelen istikrasızlık, jeopolitik riskler ve bölgede İran tehdidinin ortaya çıkması sonrasında kredi limitlerinin sürekli olarak düştüğünü belirtti. Ülkenin bu süreç içerisinde kendisini toparlaması ve ortaya çıkan bütçe açığının kapatılması için süre tanındığı açıklandı. Bu yıl ülke üzerinde yapılan tahminlere göre ekonomilerinin yüzde 0.2 seviyelerinde küçülmesi tahmin ediliyor. Gayri safi yurtiçi hasılasının da gerileyeceği düşünülüyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın