Ana SayfaGündemEPDK İndirim Açıklaması Yaptı

EPDK İndirim Açıklaması Yaptı
E

-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bazı iddialara karşı yanıt verilirken yapılan elektrik indiriminin vatandaşa yansıtılmadığı yönündeki iddialar yalanlanmış oldu. 

Elektrik şirketlerine yönelik yapılan elektrik indirimi sonrasında gündemde bazı iddialar ortaya atılmaya başladı. Özellikle son günlerde gazete manşetleri içerisinde ‘halk yerine elektrik şirketlerine çalıştılar’ iddialarının ortaya çıkması üzerine gündemde bu konuda bazı sıkıntılar yaşanmaya başladı. Gazete manşetlerinde çıkan haberler bazı huzursuzluklara neden olurken devlet tarafından özel sektörde bulunan dağıtım şirketlerine yönelik yapılan indirimler tartışılmaya başlandı. Bu süreç içerisinde elektrik fiyatlarında indirim yapıldığı ve yakın zamanda elektrik kullanıcılarına da bu indirimin yansıtılacağı açıklanmıştı. Ancak elektrik faturalarında düşünüldüğü gibi bir indirimin gerçekleşmemesi bu durumda bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. İddialara göre devlet tarafından özel elektrik dağıtım şirketlerine yönelik bir indirimin yapıldığı ancak bu indirimin vatandaşlara yansıtılmadığı iddia edildi. 

Bu iddiaların artmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yazılı bir açıklama yapma gereği duyuldu. Yapılan açıklamada ‘Son zamanlarda gazete manşetlerinde indirimin vatandaşlara yansıtılmadığı yönünde çıkan haberler tamamen gerçek dışıdır’ ifadeleri kullanıldı. İndirimin ardından geçerliliğini koruyan tarifeler 16.2 kuruş üzerinden hesaplanmak yerine 16 kuruş olarak hesaplanarak indirimin yakın zamanda faturalara da yansıtılması bekleniyor. Eski fiyat üzerinden indirim yapılmaksızın internet kullanımı sağlansaydı bu süreç içerisinde tüketiciler elektrik için 40 milyon lira daha fazla para harcayacakken indirimlerle bu durumun önüne geçildiği açıklandı. 

Yapılan indirimler ilk olarak özel elektrik dağıtım şirketleri için uygulanırken bu indirimlerin elektrik şirketleri tarafından düşünüldüğünün aksine vatandaşlara yansıtıldığı ve bu durumun sık sık denetlendiği ve herhangi bir sorunun yaşanmadığı dile getirildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol