Ana SayfaEkonomiEPDK’dan 3 Akaryakıt Şirketine 1 Milyon TL’lik Ceza

EPDK’dan 3 Akaryakıt Şirketine 1 Milyon TL’lik Ceza
E

-

EPDK, üç akaryakıt şirketine bir milyon liranın üzerinde para cezası kesti.

EPDK, akaryakıt şirketlerine yönelik denetimlerine ara vermeden devam ediyor. Son denetimlerde üç akaryakıt şirketinin gerekli şartları taşımadığını tespit eden EPDK, söz konusu şirketlere para cezası kesti. Kesilen para cezalarının toplamda bir milyon 56 bin 347 TL olduğu kaydedildi.

3 Akaryakıt Şirketine Para Cezası Yağdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu üç akaryakıt şirketini kapsayan bilgilendirme ilanını Resmi Gazetede yaptı. Resmi Gazetede bu gün yayımlanan ilana göre ceza verilen akaryakıt şirketlerinde, lisans süresinin bitmesine rağmen alım-satım işlemlerinin devam ettiği gözlemlendi. Şirketlerde ulusal marker seviyesi için “geçersiz” denildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu denetimlerde söz konusu şirketlerde teknik eksiklikler de gördüğünü bildirdi. EPDK bunların yanı sıra, bazı şirketlerde otomasyon sisteminin bulunmadığını belirledi. Şirketlerde hileli akaryakıtın elde edilmesinde kullanılan bazı ürünlerin bulunduğu da tespit edildi. Akaryakıt şirketlerinin bağlı olduğu dağıtıcı haricinde akaryakıt satın aldığı da belirlenenler arasında yer aldı. 3 akaryakıt şirketinden bazılarının otomasyon sisteminin çalışmadığı görüldü. Yine otomasyon sistemine müdahale edildiği de cezalar kapsamında değerlendirildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tüm bu nedenlerden dolayı üç şirkete toplam bir milyar 56 bin 347 TL’lik para cezası uyguladığını belirtti.

2 Akaryakıt Şirketinden Yazılı Savunma İstendi

3 akaryakıt şirketine para cezası verilirken, benzer durumlar gözlemlenen iki akaryakıt şirketinden de kuruma yazılı savunma yapması istendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, denetimlerine ara vermeden devam ederken, usul ve esaslara uygun alım ve satış yapmayan akaryakıt şirketlerini tek tek belirlemeye devam edecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol