Ana SayfaGündemPoşet Yasağı Hakkında Önemli Açıklama

Poşet Yasağı Hakkında Önemli Açıklama
P

-

Alışverişlerde poşet kullanımının yasaklanması için çalışma başlatılırken konu hakkında önemli bir uyarı yapıldı. Yasağın 2018 yılında değil 2019 yılında başlayacağı açıklandı. 

Çevre kirliliğinin her geçen yıl biraz daha artması ile birlikte bazı önlemler alınmaya çalışılıyor. Bu önlemler arasında eskiden olduğu gibi alışverişlerde file ya da karton poşet kullanımının yaygınlaştırılması gündeme getirilmeye başlamıştı. Tüketiciler Birliği tarafından yapılan açıklamalarda gelecek yıl tüm alışverişlerde naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanmasına ve artık kullanımın söz konusu olmadığına dikkat çekilmişti. 

Bu durum piyasalarda çeşitli tartışmalara neden olurken pek çok alanda kullanılan naylon poşetlerin yasaklanması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu durum çok tartışılırken Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında plastik poşet yasağı hakkında ilginç bir açıklama geldi. Bir süredir gündemde olan yasak hakkında konuşan Eroğlu yasağın söz konusu olmadığını ve kullanılmaya devam edileceğini anlattı. Ancak Avrupa Birliği mevzuatı gereğince son yıllarda naylon poşetlerin tüketiminin hızlı bir şekilde artması sonucunda bu durumu 2025 yılına kadar kontrol altına alabilmek için tüketimlerin azaltılmasının planlandığı açıklandı. Bu durumda 2019 yılından itibaren artık naylon poşetler tüketiciye alışverişlerde ücretli bir şekilde verilmeye başlayacak.

Yapılan açıklamalarda naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanacağı, üretimlerin bu konuda durdurulacağına yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı iddia edildi. Açıklandığı gibi naylon poşet için gerekli çalışmaların 1 Ocak 2018 yılında değil 1 Ocak 2019 yılından itibaren başlatılması planlanıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol