Otomotiv Martta Rekor Kırdı

0

Her geçen gün ilerleyen otomotiv sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sektöründe mart ayında tüm zamanların rekorunun kırıldığını, sektörü ihracatın beşte birini tek başına gerçekleştirmeyi başardığını, aralarında İtalya, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık Polonya ve ABD’nin de bulunduğu en büyük pazarlara yüzde 116’ya varan oranlarda artışlar yaşandığını söyledi. Otomotivin ihracatın lider sektörü olduğunu, mart ayında yakalanan başarının çok önemli olduğunu, OİB verilerine göre son 11 yıldır ihracat şampiyonu olan sektörün şimdi de aylık bazda rekor kırdığını belirten Sabuncu, yakalanan tarihi başarının ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Tarihi Başarı

Mart ayında yakalanan başarının Türk otomotiv endüstrisinin gururu olduğunu, sektörün ihracatta en yüksek artışı son olarak 2008 yılında 2,5 milyar dolar ile yakaladığını söyleyen Sabuncu, geçtiğimiz ayında ise bu rakamın üzerine çıkıldığını ve yüzde 32 oranında bir artış yaşanarak ihracat rakamını 2,7 milyar dolara çıktığını söyledi. Aylık bazda tarihi bir başarı yakalandığını belirten Sabuncu, mart ayı performansını en çok etkileyen ürünün ise binek otomobiller ihracatındaki yüzde 85 oranındaki artış olduğunu söyledi.

İhracatın Beşte Birine Talibiz

Son 6 aylık zaman diliminde aralıksız olarak 2 milyar dolar barajının aşıldığının altını çizen Sabuncu, hedeflerinin toplam ihracattan alınan yüzde 20’lik pay ile ihracatın beşte birini sektör olarak tek başlarına gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

İhracat Oranları Arttı

Yurt dışı pazarlarda önemli gelişmeler elde edildiğini söyleyen sabuncu Almanya’ya olan ihracatın yüzde 21 oranında artış gösterirken, ABD’ye olan ihracatın ise yüzde 33 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın