Ana Sayfa Gündem Yeşil Pasaport Alacak Firmalar Açıklandı

Yeşil Pasaport Alacak Firmalar Açıklandı

-

Son zamanlarda ihracatçılar tarafından merakla beklenen yeşil pasaport dönemi almaya hak kazanan firmaların açıklanması ile birlikte resmen başlamış oldu. 

Türkiye ekonomisinde yaşanan maddi sıkıntılara rağmen son dönemlerde alınan önlemler, devlet tarafından verilen destekler ve çeşitli teşvik çalışmaları sonrasında ihracat oranlarının zor günleri geride bırakarak büyük bir ilerleme kaydettiği tespit edilmişti. Makine İhracatçılar Birliği tarafından konu hakkında yapılan açıklamalar sonrasında geçtiğimiz yıl Türkiye’de gerçekleşen ihracatın sadece yüzde 9.5 seviyesinin makine sektöründe yaşandığını yapmış oldukları açıklamalarla ortaya koydular. 

İhracat sektöründe yaşanan gelişmeleri desteklemek için devlet tarafından da bazı kolaylıklar sunulmuştu. Bu kolaylıklarla birlikte ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine karar verildi. Konu hakkında yapılan açıklamalarda ilerleyen günlerde hangi ihracatçı firmaların yeşil pasaport almaya hak kazanacaklarının belirleneceği ifade edilmişti. Bakanlık tarafından yapılan belirlemeler sonrasında ihracatçı firmaları temsil eden kişilere yıl içerisinde yapmış oldukları ihracata göre yeşil pasaport verileceği açıklanmıştı. Bu konuda bir süredir devam eden araştırmalar sonrasında Bakanlar Kurulu tarafından bin 127 adet firma sonunda belirlendi. Açıklamada son 3 yıl içerisinde yapmış olduğu ihracat oranının bir milyon doların üzerinde olan ihracatçıların belirlendiği açıklandı. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında bini aşkın firmanın 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptığı ve hatta dudak uçuklatan rakamların konuşulduğu açıklandı. Birliğe üye olan 9 bin adet firmanın bulunduğu düşünüldüğü zaman bu firmalar arasında bini aşkın kişinin yeşil pasaport sahibi olması ciddi bir sektör olduğunu da ortaya koyuyor. Yeşil pasaport ihracatçıların daha geniş çalışmalar yapmalarını sağlayacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,617BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler