Ana SayfaGündemStajyer Ücretlerine Taban Fiyat!

Stajyer Ücretlerine Taban Fiyat!
S

-

Hükümet stajyerler için aldıkları kararı uygulamaya koymaya başlarken en az 421 lira vererek taban fiyat uygulamasını gündeme getirdi.

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte meslek liselerinde ve okullarında okuyan öğrencileri bir telaş almaya başladı. Bu süreç içerisinde yazın staj yapmak için işyeri arayışına girdikleri görüldü. İşyeri sahiplerinin de stajyer çalıştırmak için yeni arayışlar içerisine girdikleri belirlendi. Daha önceki yıllarda staj yapan öğrencilere ödenen ücretler çeşitli belirsizlikleri de beraberinde getirdiği için bu süreç içerisinde hükümet tarafından duruma el konuldu ve yeni kararların alındığı açıklandı. 

Staj yapan öğrencilere verilen ücretler çalıştıkları işyerinde çalışan sayısına göre değişiklik gösteriyordu. Bazı durumlarda işverenin insiyatifine kaldığı için ortaya çıkan durum staj yapan öğrencileri de memnun etmiyordu. Hükümet tarafından duruma getirilen yasal düzenlemeler sonrasında artık 2017 yılı itibari ile personel sayısına göre verilen stajyer ücretleri kaldırılmış oldu. Bu yıldan itibaren staj yapacak öğrencilerin yaşadıkları belirsizlik ortadan kaldırılmış oldu. Artık çalıştıkları işyerinde bulunan personel sayısı hesaba alınmadan eşitlenmiş olacak. Artık taban fiyat uygulamasının getirilmesi ile birlikte en az verilecek stajyer ücreti de ortaya çıkmış oldu. 

Yeni düzenleme sonrasında asgari ücretin en az yüzde 30’luk kısmının tüm stajyerlere verilmesi planlanıyor. Devletinde ödemelere destek olacağı düşünüldüğü zaman 20’den az personel olan bir işletmede çalışan stajyerlerin ücretinin 280 lirasını devlet ödeyecekken personel sayısı daha fazlaysa 180 liralık kısmını devlet ödeyecek. Stajyer maaşlarında taban fiyat uygulaması getirilmişken bu uygulama ile birlikte en az 421 lira ödenmesine karar verildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol