Ekonomi Bakanında KDV ve ÖTV Açıklaması

0

Piyasaları rahatlatmak ve ekonomiye katkı sağlamak için bir süreliğine kaldırılan ÖTV ve KDV oranlarının tamamen kaldırılması gündeme getirilince konu hakkında Ekonomi Bakanı önemli açıklamalarda bulundu. 

2016 yılında üst üste yaşanan olumsuz durumlar ekonomide büyük bir çatlağın oluşmasına neden olmuştu. Bu çatlağın tekrar ortadan kaldırılmasını planlayan hükümet gerekli tüm destekleri vermek için hazır olduğunu açıklamıştı. Ekonominin tekrar canlandırılması için önemli açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalarla birlikte ÖTV ve KDV oranları tekrar gün yüzüne çıkarıldı. 

Mallar üzerinden alınan ÖTV ve KDV oranları satın alınan ürünün daha fazla fiyat artışı yaşamasına sebep olurken alım gücünü zorladığı belirlendi. KDV ve ÖTV oranları piyasalarda yaşanan dalgalanmalarla birlikte arttığından dolayı vatandaşların alım gücünü de zorlamaya başlamıştı. Ekonomide oluşan derin çatlağın kapatılması için sağlanan devlet destekleri arasında bazı ürünler üzerinden KDV ve ÖTV oranlarının kaldırılmasına karar verilmişti. Ancak bu sürecin geçici bir süreç olduğu ifade edilmişti. Nisan ayının sonuna kadar devam edecek süreç içerisinde alışverişlerde en çok satın alınan mobilya ve beyaz eşyaların hedef olarak seçilmesi dikkat çekti. Düğün mevsiminin yaklaşması, KDV ve ÖTV oranlarının sıfırlanması büyük oranda dikkat çekerken satışların beklenmedik bir şekilde patladığı açıklandı. 

KDV ve ÖTV alımlarının kısa bir süreliğine sıfırlanmasından dolayı hem satıcıların hem de alıcıların son derece memnun kaldıkları belirlendiği için bu konuda sürekli hale getirilmesi için çağrılar yapıldı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamalarda enflasyon oranlarının tek haneye düşmesi konusunda kararlı olduklarını dile getirirken KDV ve ÖTV oranlarının tamamen sıfırlanmasının mümkün olmadığını dile getirdi. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version