Ana SayfaEkonomiBorsa Haftaya Negatif Başladı

Borsa Haftaya Negatif Başladı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

BİST 100 Endeksi Geriledi

Türkiye hisse senedi piyasaları haftanın ilk işlem gününe yatay bir seyirle başlarken gün içerisinde gelen enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde olması nedeniyle geriledi. Enflasyon verilerinin etkisi ile 88.500 puana kadar gerileyen BİST 100 Endeksi bu seviyede gelen alışlarla yükselse de günü düşüşle tamamladı. Borsanın düşüşünde Metal Ürünleri & Makineler, Nakliye, Leasing ve Faktöring sektörlerindeki hisse senetlerinin değer kaybetmesi etkili oldu.

Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi Pazartesi gününe yatay bir seyirle başalarken gün içerisinde en yüksek 89.069,69 puanı ve en düşük 88.576,96 puanı gördü. Enflasyon verileri ile değer kaybeden BİST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,31 düşüşle 88.669,47 puanda tamamladı. Ayrıca haftanın ilk işlem gününde BİST 100 Endeksinin işlem hacmi 2,5 Milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

İstanbul Borsası’nda Pazartesi günü Bankacılık Endeksi yüzde 0,16 ve Holding Endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 3,37 değer kazanan Turizm Endeksi günün en çok kazandıran sektör endeksi olurken yüzde 1,37 gerileyen Metal Ürünleri & Makineler Endeksi günün en çok gerileyen sektör endeksi oldu.

Borsa İstanbul’da 189 hisse senedi haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamlarken 154 hisse senedi değer kaybetti ve 62 hissenin değeri sabit kaldı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 altında işlem gören Ford Otomotiv San. A.Ş haftanın ilk işlem gününde yüzde 3,71 değer kazanarak günün en iyi performansını sergileyen şirket hissesi olurken Pazartesi günü yüzde 4,87 gerileyen Gözde Girişim günün en kötü performansını sergileyen şirket hissesi oldu.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.