Ana SayfaGündemMaliye Bakanlığı Kendisini Denetledi

Maliye Bakanlığı Kendisini Denetledi
M

-

Maliye Bakanlığı şimdiye kadar yapmış olduğu denetimlerin ardından bu sefer kendisini denetleyerek hatalı bulduğu işlemleri masaya yatırdı. 

Maliye Bakanlığı şimdiye kadar piyasada yapılan mali işlemleri denetleyerek bu süreç içerisinde çeşitli cezai işlemler uygulayarak gündeme gelmişti. Tüm bunların ardından bu sefer Maliye Bakanlığı kendi içerisinde yapılan işlemleri denetlemek için harekete geçti. 2008 yılından bu yana yapılan işlemlerin dökümlerini inceleyen ve büyük bir titizlik ile inceleme başlatan Maliye Bakanlığı bu süreç içerisinde hatalı olan işlemleri de masaya yatırdı. 

Bakanlık olarak sistem içerisinde otomasyon sistemlerinin kullanıldığı tespit edildiği için bu süreç içerisinde karşılaşılması muhtemel olan riskleri tespit etmek, değerlendirmek ve danışmanlık sağlamayı hedefleyen bir çalışma yapmayı amaçlayan teftiş çalışmaları sırasında pek çok işlem tekrar gözden geçirdi. Uzman bir kadro eşliğinde yapılan çalışmalar sonrasında her yıl inceleme başlatılan alan sayısının artmaya devam ettiği belirlendi. 2014 yılında 72 inceleme başlatılmışken bu süreç içerisinde 2015 yılında 81 inceleme gündeme gelmişti. 2016 yılında ise bu sayı 209 incelemeye kadar çıkmayı başardı. 

Yapılan incelemeler sonrasında vergi borcuna mahsus tahsil dildiği anlaşılan 12.1 milyon liralık bir tutar ortaya çıkarıldı. Bu tutarın 1.7 milyon liralık tutarın ise damga vergisi farkı olarak ortaya çıktığı öğrenildi. Vergi borçlarının mükelleflerden tahsil edildiği süreç içerisinde gecikmelerin yaşandığı ve bu gecikmeler sonrasında kamuya mal edilen zararın ise 34.9 milyon lira olduğu öğrenilmiş oldu. Yeni sistemle birlikte e teftiş sistemi gündeme getirildi. Bu sistem sayesinde vergi dairelerinde bulunan tüm mükellefler sorunsuz bir şekilde inceleme altına alınabiliyorlar. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol