Ana Sayfa Ekonomi Martta Altın İthalatı 28 Ton!

Martta Altın İthalatı 28 Ton!

-

Türkiye, Mart ayında altın ithalatını arttırdı.

Altın yatırımcısının yükselen talebi karşısında, altın ithalatının da artış kaydettiği açıklandı. 2017 yılını mart ayında altın ithalatının 28 ton üzerine çıktığı belirtildi. Altın ithalatında yaşanan artış, 2016 yılının Mart ayında kıyasla yüzde 56 oranından fazla bir artışa sahne oldu.

Türkiye, Mart ayında altına olan ilgisini arttırdı. Artan altın talebi ithalatında artış kaydetmesine neden oldu.

Yüzde 56 Artış Yaşandı

Mart ayına ilişkin altın ithalat rakamlarına Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasının kayıtlarından ulaşıldı. Bu verilere göre 2016 yılının aynı döneminde ithal edilen altın miktarı 1,7 ton olarak öğrenildi. 2017 yılının Martındaki rakamlar ise bu miktar yüzde 56,2’lik artış yaşadı. 2017 yılının Mart ayında ithal edilen altın miktarı son artışlarla birlikte 28,2 tona ulaştı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası verileri 2017 yılının ilk üç ayında toplam 56,3 tonluk altın ithalatının yapıldığını gösterdi.

Yatırımcı Altından Vazgeçmedi!

Düğün sezonunun yaklaştığı şu günlerde vatandaşların altına olan ilgisi, kış aylarına göre daha da arttı. İthalatın artmasında önemli bir etken olan bu durumun, ilerleyen haftalarda altına olan ilginin yükselmesi beklentisini de beraberinde getirdi. Bazı vatandaşlar zorunlu olarak altına yönelirken, bazı vatandaşlar ise yatırımlarını altına yapmaya sürdüreceklerini ifade etti. Altın yatırımcının gözde aracı olarak gösterilmeye de devam etti.

Altının gram fiyatı dünü 146 liradan kapatmıştı. Kapalı çarşıda çeyrek altın 239 lira seviyesinden alıcı buldu. Dünkü kapanışta Cumhuriyet altının fiyatı ise 975 lira olarak gerçekleşmişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,604BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler