Araç Sahipleri Dikkat! Bu Hafta Açıklanıyor!

0

Zorunlu trafik sigortasında getirilen tavan fiyat sisteminin bu hafta yapılacak olan düzenlemelerin ardından açıklanması ve artık trafikte yeni bir dönemin başlaması planlanıyor. 

Zorunlu trafik sigortasında daha önceki dönemlerde serbest poliçe dönemi başlatılmıştı. Bu dönemin başlatılması ile birlikte sigorta şirketleri tarafından rant sağlamak ve rekabetten dolayı çeşitli zamlar yapılmıştı. Ancak arka arkaya yapılan zamlar sonrasında araç sahipleri bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmiş çoğu vatandaş araçlarını elden çıkarmayı bile göze almışlardı. Sigorta primleri üzerinde serbest sistemle birlikte yüzde 200 oranında bir zammın gerçekleşmesi durumun ciddiyetini bir kez daha gündeme getirdi. 
 
Bu durum hakkında çeşitli görüşmeler yapılmış, daha öncesinde Hazine duruma el koymuştu. Yapılan uyarılarda belirli oranlarda indirim yapmaları gerektiği açıklanmıştı. Ancak buna rağmen herhangi bir şekilde indirim yapılmaması, aksine fiyatların tekrar yükselmesi hükümetin duruma kesin bir şekilde müdahale etmesi gerektiğini de gündeme getirmiş oldu. Bu süreç içerisinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yeni bir sisteme geçilmesi gerektiğini açıkladı. Bu sisteme göre artık poliçelerde tavan fiyat uygulamasının gerekli olduğu açıklandı. Primlerin fiyatlarını artıran faktörlerin böylece ortadan kaldırılacağını savundu. 

İngiltere’de sürücülerinde sigortalandığı bu sistem sayesinde hata yapma paylarının daha aza inebileceği açıklanmıştı. Ülkemizde de uygulanmasının doğru olacağı belirtilirken poliçelerin tavan fiyat üzerinden fiyatlandırılması gerektiği açıklandı. Bu açıklamaya göre tavan fiyatlar merak konusu olurken büyük bir titizlikle üzerinde çalışıldığı ve çalışmaların bu hafta bitmesinin amaçlandığı belirtildi. Bu haftanın ardından tavan fiyatların açıklanması bekleniyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın