Ana SayfaEkonomiİmalat Sanayi Son 3 Yılın Zirvesinde

İmalat Sanayi Son 3 Yılın Zirvesinde

-

İmalat sanayisi son yılların en yüksek büyüme oranını 2017 yılının Mart ayında yakaladı.

İmalat sanayisi satın alma yöneticisi endeksinin mart ayında 52,3 seviyesine yükseldiği açıklandı. Yaklaşık bir yıldır ilk defa büyüme kaydedildi. 2017 yılının Şubatından bu güne en yüksek değere almayı başaran imalat sanayisi satın alma yöneticisi endeksi keskin bir artış sergiledi.

İmalat sektörü yaklaşık 3 yıldır, 2017’nin Mart ayında gösterdiği performansı hiç yakalayamamıştı. Kayda değer bir artış yaşayan imalat sektörü PMI endeksi, alınan siparişler konusunda da artış kaydetti. 2015 yılının aralık ayından bu güne en keskin artışı gören siparişler, yeni istihdamların kapısını da araladı. İmalat sanayi Mart ayında istihdam oranlarını arttırdı. Sektör 2015 yılından bu güne en fazla istihdamı Mart ayında hayata geçirdi.

İmalat sanayisi satın alma yöneticisi endeksi verilerini IHS Markit hazırladı. İstanbul Sanayi Odası tarafından değerlendirmeye alınan raporda artışların olduğu gözlemlendi. Şubattaki imalat PMI 49,7 değerinde kendini göstermişti. Artan talep karşısında şirketler siparişlerinde yükseldiğini ifade etmişti. Alınan yeni siparişlerin alt endeksinin 48,8 seviyesinden 52,9 seviyesine çıktığı açıklandı. 4,1 seviyesindeki artış ise 2015 yılının son ayından bu güne en iyi yükseliş olarak kayda geçti.

İmalat sanayisi Mart ayında ihracat siparişlerinde de yükselişe geçti. Siparişlerde alt endeks 50,5 seviyesindeydi. Bu durum Mart ayında 54,8 seviyesine çıktı. 4,3 seviyesindeki artışın 2014 yılının Nisanından bu güne en iyi değer olduğu belirtildi.İmalat sanayisindeki bu değer artışları, gelecek dönem hakkında da ilk sinyalleri vermiş oldu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol