Uçaklara Verilen Yakıt Desteği Arttı

0

Seyahat acenteleri tarafından turizm desteği kapsamında yolcu getirilmesi halinde 6 bin dolar destek veriliyordu. Bunun ardından yakıt desteğinin artırıldığı açıklandı. 

Turizm alanında son zamanlarda yaşanan sıkıntılı süreçlerin toparlanması ve turizm sektörünün eski hareketli günlerine geri dönmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu çalışmalarla birlikte turist getiren seyahat acentelerinin yaptıkları hizmetleri artırmak, turizmi desteklemelerini sağlamak ve bunun ardından daha çok turist getirmelerini sağlamak için bu konuda yeni çalışmalar gündeme getirildi. 

Turist getiren seyahat acenteleri için uçak başında destek verilmesine karar verildi. Belirli oranda yolcuyu bünyesinde taşıyan ve ülkemize turist olarak getiren, bu durumu da belgelerle birlikte kanıtlayan yolcular için seyahat acentelerinin uçak başına toplam 6 bin dolar destek sağlanmasına karar verilmişti. Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte turizm sezonu da açılmaya başlandı. Bu alanda devlet tarafından verilen teşviklerin biraz daha artırıldığı açıklandı. Yapılan son açıklamaların ardından İstanbul Sabiha Gökçen ile Erzurum Havalimanları da destek alabilmek için listeye eklenmiş oldu. Bakanlar Kurulu tarafından konu bir süredir görüşülüyordu. Yapılan görüşmelerin ardından karar üzerinde bir değişiklik yapılmasına karar verildi. Yapılan değişiklikler Resmi Gazetede yayınlandı. 

Verilecek olan desteklerin turizm amaçlı gerçekleştirilen seyahatler için kullanılması amaçlanıyor. Turizm sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün korunması da amaçlananlar arasında yer alıyor. Desteklerin turizm alanında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte artırılması planlanıyor. Geçtiğimiz yıl destek verilen havalimanı sayısı 6 olarak belirlenmişken sonrasında bu rakamın 12’ye kadar yükselerek iki katına çıktığı belirlendi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın