Sıfırın Altında 40 Derecede Domates Üretimi

0

Türkiye’nin en soğuk yerlerinden biri olan Van’ın Çaldıran ilçesinde ezber bozan bir yatırım gerçekleştirildi. Kış şartlarının oldukça çetin geçtiği ve zorlu şartlarda üretim gerçekleştirmenin nerdeyse imkânsız olduğu ilçede gerçekleştirilen 12 milyon liralık yatırım ile mevsim şartlarında yetiştirilme imkânı olmayan domates seralarda üretiliyor. 2016 yılının başında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan destek alarak 12 milyon liralık yatırım gerçekleştiren ve jeotermal enerji ile ısıtması gerçekleştirilen seralar kuran girişimci yaptığı yatırımın karşılığını almaya başladı. Yapılan yatırımın olumlu sonuç vermeye başladığını ve sıfırın altında 40 derece havanın kış ikliminde hâkim olduğu bölgede domates yetiştirmeyi başardıklarını söyleyen girişimci, bunun Van için bir ilk olduğunu sözlerine ekledi.

Yüksek Kalitede Üretim

Seranın 34 dönümlük arazi üzerine kurulduğunu ve son teknoloji ile donatıldığını 120 kilometre boru hattı döşenerek ısıtma işleminin gerçekleştirildiğini belirten girişimci, kış döneminde zaman zaman hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğünü buna rağmen ısıtma sistemi uygun olan seralarda yüksel kalitede domates üretimi gerçekleştirildiğini söyledi.

Risk Aldık

Bölgede serada domates üretimin birçok kişiye hayal ürünü gibi geldiğini söyleyen girişimci, kış döneminde yoğun kar yağışı ve hava sıcaklığının çok düşmesi sebebi ile tedirgin olduklarını ancak gerekli mühendislik hesaplamalarının en yüksek seviyede yapıldığını için projenin planlandığı gibi tamamlandığını söyledi. Böyle bir işte riskin kaçınılmaz olduğunu söyleyen girişimci, alınan riskin karşılığında markalaşmaya doğru ilerlediklerini söyledi.

İhracat Artıyor

Üretimlerini hem yurt içinde hem de yurt dışındaki pazarlarda satışa sunduklarını belirten girişimci, Ukrayna, Rusya ve Moldova’dan gelen taleplere cevap vermekte zorlandıklarını, şu an için 40 kişiye istihdam olanağı sağladıklarını, yatırımlarını büyütmeyi planladıklarını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın