Ana Sayfa Gündem Ağbal: Otomotiv Sektörü Parlıyor

Ağbal: Otomotiv Sektörü Parlıyor

-

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından düzenlenen Otomotiv Perakendeciliğinde Sadakatin Gücü temasını taşıyan Otomotiv Kongresi’nin açılışında konuşma yapan ve sektör hakkında önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, sektörün ihracatta parlayan bir yıldız konumunda olduğunu, her geçen gün Türkiye ekonomisine daha fazla katkıda bulunduğunu ve büyümeye devam ettiğini söyledi. Otomotiv pazarının Türkiye ekonomisinin iki katı büyüme gösterdiği ve bunun büyük bir başarı olduğunu söyleyen Ağbal, pazarın gelir esnekliğinin yüksek olduğunu ülke ekonomisindeki olumlu gelişmelerin pazarı olumlu etkilediğini söyledi.

Büyüme Oranı Yüksek

Otomotiv sektörünün 2002 ve 2016 yılları arasında ortalama olarak yüzde 13,4 oranında büyüme gösterdiğini belirten Ağbal, bu oranın Türkiye’nin 5,7 olan büyüme oranının 2 katından fazla olduğunu sektördeki bu büyümenin ekonomiye de olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Pazar Doygunluğa Ulaşmamış

Hem Avrupa hem de uluslararası karşılaştırmalara göre Türkiye otomotiv pazarının henüz doygunluğa oluşmadığının görüldüğünü söyleyen Ağbal Türkiye’de her 1000 kişiye 189 otomotiv düştüğünü bu yüzden ülkenin büyük fırsatlar barındırdığını, önü açık bir pazarın varlığının bilince olunması gerektiğini belirtti.

İhracat Oranı Yüksek

Türkiye’de üretilen otomotivin büyük oranının ihraç edildiğini belirten Ağbal, iç pazarda yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak yüzde 75 – 80 arasında ithal otomobilin satıldığını iç pazarda ithal oranının artışa geçtiğini söyledi. Bunun yanı sıra otomotiv sektörünün ciddi bir ihracat durumunun olduğunun altını çizen Ağbal, ithalat ve ihracatın birlikte düşünüldüğünde her ikisinin de ülke ekonomisine yoğun katkıları olduğunu söyledi. Ağbal 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen otomotiv ihracatının sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,250BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler