Mobilya Fırsatçıları Bildirilecek

0

Mobilya sektöründe yapılan indirimlere rağmen bu durumu fırsata çevirmek ve zam yapmak isteyen mobilyacıların belirlenip gerekli uyarılarda yapılması planlanıyor. 

Hükümet tarafından piyasaların canlandırılması için beyaz eşya ve mobilya fiyatlarından alınan ÖTV ile KDV oranlarında indirime gittiğini açıklamıştı. Nisan ayının sonuna kadar yapılacağı planlanan indirimlerin ilgi görmesi ve yoğun istekle karşılanması sonrasında sürenin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda görüşmelerin gerçekleştirildiği ancak uzatılma ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edildi. 

Beyaz eşya ve mobilya fiyatları üzerinden alınan KDV oranı yüzde 18 seviyelerine kadar çıkmışken bunun ardından indirimle birlikte yüzde 8 seviyelerine kadar düşürülmüştü. Bu durum fiyatlara olumlu bir şekilde yansımaya başladı. Mobilya fiyatlarının düşmesi kampanyalarla birlikte kolay ödeme imkanlarının sunulması sektörü canlandırmaya yetti. Özellikle yaz aylarının gelmesi ve düğün mevsiminin açılması sonrasında satışların patlaması sonucunda satıcıların yüzlerinin güldüğü öğrenildi. Satıcılar bu durumu biraz daha uzatmak için çağrılarda bulunurken hükümet tarafından çağrıları duyuldu ve görüşmeler başlatıldı. Bu durum yeni umutların gündeme gelmesine neden oldu. Ancak fiyatların indirimlerle birlikte inmesi beklenirken yapılan bazı incelemeler sonrasında mobilya ve beyaz eşya fiyatları üzerinde tam tersi olmak kaydıyla artışlar tespit edildi. Tüketici örgütleri gelen şikayetlerin ardından bu durumun peşine düşerek denetimler başlattılar. Denetimler sonrasında bazı işletmelerin durumu fırsatçılığa çevirdiklerini gördüler. 

Her sektörde fırsatçıların olduğunu dile getirirken bunu yapan kişi ya da kişilerin tespit edilmesinden sonra gerekli cezaların uygulanacağı öğrenildi. Vatandaşların mobilyayı daha ucuza almaları gerekirken olumsuz bir durumla karşılaşmaları sonrasında bu kişilerin ve işletmelerin teşhir edilmesi gerektiği vurgulandı. Belirlemelerin ardından gerekli cezai işlemlerin uygulanması planlanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın