Ana SayfaGündemDedikodu İşten Çıkarma Sebebi Olabilir!

Dedikodu İşten Çıkarma Sebebi Olabilir!
D

-

İşveren tarafından yapılan denetlemeler sonrasında iş düzeninin işleyişini bozan bazı çalışanların yapmış oldukları dedikodular iş sözleşmesinin işveren tarafından fesih edilme hakkını da beraberinde getirmektedir. 

İş sözleşmeleri tekrar incelendiği ve üzerinde bir değerlendirme yapıldığı zaman çalışanın iş sözleşmesinin hangi şartlarda fesih edilebileceği konusu gündeme gelmeye başladı. Bu süreç içerisinde çalışanların iş sözleşmeleri karşılıksız olarak işveren tarafından bazı nedenlerden dolayı fesih edilebilir. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi çalışanın iş yerinde gerçekleştirmiş olduğu davranışlarının uyumu bozduğu ve genel işleyişi belirli yönlerden değiştirdiği olarak ifade edilebilir. Sözleşmeye aykırı olan davranışların tamamı işverenin insiyatifine kalarak sözleşmenin fesih haklarını da beraberinde getirebilir. 

Özellikle iş sözleşmesinin 25. maddesi gereğince düzenlenen ve uyarıda bulunan davranışlar sonucunda iş ilişkisinin sürdürülebileceği konusunda artık işveren için beklentilerin oluşmayacağı tespit edilmişti. Bu durumda işveren istediği şekilde iş sözleşmesini fesih ederek çalışan ile yollarını ayırabilecektir. Bu maddeler arasında işçinin diğer çalışma arkadaşlarına bazı hakaretlerde bulunması, özellikle çalışma arkadaşlarını rahatsız edecek cinsel tacizlerde bulunması bu sözleşmelerin istisnasız fesih edilebileceğinin bir göstergesi olarak ifade edilebilir. Özellikle çalışanın iş yerinde huzuru bozacak şekilde konuşması, bazı iftiralarda bulunması, çalışanlar arasında yaşanan olayların dedikodusunu yapması ve iş yerinde geçimsiz olması geçerli fesih nedenleri arasında yer almaktadır. 

Küçük ve iş sözleşmesini bitirmeyecek bir neden olarak görülmesine rağmen iş verenin kulağına giden ve çalışanlar arasında huzursuzluğa neden olacak dedikodularda bu süreç içerisinde çalışanın işveren tarafından işten kovulmasına neden olduğundan dolayı çalışanların bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol