Savunma Bakanı Rakamları Açıkladı

0

Özel bir etkinliğe katılan Savunma Bakanı Fikri Işık Türkiye savunma sanayinin ulaştığı düzey hakkında konuşurken yerlilik oranlarının yüzde 60 seviyelerine kadar çıktığını dile getirdi. 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yapmış olduğu açıklamalarda savunma sanayinin son olarak gelmiş olduğu noktalara kadar değindi. Özel bir etkinliğe katılan savunma bakanının protokol konuşması sırasında savunma sanayisi hakkında önemli açıklamalarda bulunması gelinen son noktayı bir kez daha gün yüzüne çıkarmış oldu. Bununla birlikte 16 Nisan referandum süreci hakkında da vatandaşlara bilgi verdi. Evet oyunun çıkması halinde ülkenin geleceği son nokta bir kez daha gündeme gelmiş oldu 

Daha önceki dönemlerde ve daha önceki hükümetlerde askerlere verilen piyade tüfeğinin dahi yabancı üretim olduğu ve dışarıdan ithal edildiğini anlatırken artık gelinen noktanın son derece şaşırtıcı olduğu açıklandı. Savunma sanayi alanında yapılan yerli çalışmaların artması ile birlikte oranın yüzde 60 seviyelerine çıktığı öğrenildi. Başka ülkelerin lisansı ile birlikte üretilen silahların yerini yerli olarak üretilen silahlar almaya başladı. Yerli silahların NATO tarafından başarı testinden geçirildiği ve başarı oranının yüzde 42 seviyelerine yükseldiği açıklandı. Başarı testinden geçen silahlar Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ediliyor. Gerekli operasyonlarda ve eğitimlerde artık askerlerin yerli piyade tüfeklerinin kullanıldığı ortaya çıktı. 

Yakın zamanda başka alanlarda da kullanılmak üzere  yerli üretimlerin bir anda seri üretime geçmesi bekleniyor. Biraz daha üzerinde yapılan çalışmaların artması ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerin kendi füze ve hava savunma sistemlerini de milli sistemlerle birlikte geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın