Ana Sayfa Ekonomi Dış Lastik İthalatına Soruşturma!

Dış Lastik İthalatına Soruşturma!

-

Dış lastik ithalatındaki artış Ekonomi Bakanlığını harekete geçirdi.

Ekonomi Bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını yürüten İthalat Genel Müdürlüğü, araçların dış lastiği ithalatında artış kaydedildiğini belirledi. Konuyla ilgili çalışma başlatan Bakanlık, yapılan ithalata yönelik soruşturma başlatılmasına karar verdi. Alınan bu karar bu günkü Resmi Gazetede yayımlandı.

Ekonomi Bakanlığı bu kararı yerli dış lastik üreticisini korumak amacıyla aldı. Söz konusu dış lastikler özellikle büyük iş makineleri ve otobüslerde kullanılmaktaydı.

Tebliğ Resmi Gazetede Yayımlandı

Resmi Gazetede yayımlanan tebliğde de bu konuya işaret edildi. Dış lastik üretin Türk firmaların ithalattan dolayı zarar gördüğünü ifade eden tebliğ, yerli üreticinin korunması için böyle bir soruşturmanın başlatıldığını kaydetti. Dış lastik ithalatındaki artışın, yerli üreticiyi tehdit ettiğini bildiren tebliğ, mevzuat kapsamında gerekli önlemlerin alınmasının altını çizdi. Gerekli tedbirlerin alınması adına İthalat Genel Müdürlüğünün inceleme başlattığını, firmalardan alınan üretim göstergelerinin baz alındığını içeren açıklama üreticilerin umudu oldu.  

Bakanlık Rapor Hazırladı

Bakanlık konuyla ilgili bir raporda hazırladı. Rapor Ekonomi Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlandı. Raporu incelemek isteyenlerin bu şekilde konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceği belirtildi.

Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu, iki yüz gün süre ise kilo başına 0,50 dolarlık geçici önlem uygulaması kararı verdi. Bakanlar Kurulu, dış lastik ithalatına yapılan inceleme süresinde yerli üretim baz alındığında artışın fazla olduğunu belirledi. Yerli dış lastik üreticilerinin ekonomisinin bozulduğuna işaret eden Bakanlar Kurulu kararı, bu konuda gerekli önlemlerin alınmaması durumunda sektörün büyük zarar göreceğine karar verdi. Bu nedenlerle uygulamanın inceleme altına alınması kararlaştırıldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,617BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,429TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler