Ana Sayfa Ekonomi Rusya Büyüme Tahminini Yüzde 2’ye Çıkardı

Rusya Büyüme Tahminini Yüzde 2’ye Çıkardı

-

Rusya, hedef büyüttü. Ülke büyümede yüzde 2 öngördü.

Rusya 2017 yılı enflasyon ve ekonomik büyüme tahminlerini değiştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ülkenin Ekonomik Kalkınma Bakanı, bu yılki enflasyon öngörülerini yüzde 4 seviyesinden yüzde 3,8 oranına çektiklerini açıkladı. Yıl başında yaptıkları yüzde 0,6 oranındaki ekonomik büyüme tahminini ise yüzde 2 seviyesine çıkardıklarını açıkladı.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ülke Merkez Bankasının yıl başında öngördüğü enflasyon seviyesine yılın ikinci yarısında ulaşacaklarını ifade ederek, 2017 yılı ekonomik durumunun olumlu seyrettiğini kaydetti. Oreşkin ülkenin büyüme durumunun da pozitif yönlü olduğunu belirterek, Bakanlığın büyüme oran öngörüsünün yüzde 2 olduğunun altını çizdi. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı açıklamasında önümüzdeki 2 yıllık süreç içinde öngörülerinin olduğunu gelecek yıl ve 2019 senelerinde büyüme hızının yüzde bir buçuk seviyesine ineceğini bildirdi.

Ülkenin Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan tahmine göre, Rus sanayisi 2017’de yüzde 2 oranında büyüyecek. Sektör için yapılan ilk tahmin ise yüzde 1,2 oranındaydı. Rusya 2018 ile 2020 yıllarında ise sanayi sektöründe yüzde 2 ile yüzde 2,1 oranında büyüme bekliyor.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı tarafından yapılan tahminlere göre ülkenin para biriminin zayıflaması da beklentiler arasında yer aldı. Buna göre petrolün varil fiyatı 40 dolarlık seviyeye gerilediğinde, ülkenin para birimi rublenin dolar karşısında 68 ruble seviyesine inmesi bekleniyor.

Bakan açıklamasında döviz piyasası için alacakları önlemleri de açıkladı. Rusya piyasanın istikrarı için 18 milyar dolarlık ilave sermaye sağlanması gerektiğini tahmin ederken, 2017 yılı için gerekli ek sermaye miktarını on milyar dolar olarak kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler