İşten Kendi İsteğiyle Ayrılanlara Müjde!

0

İşsizlik maaşının işten kendi isteği dışında ayrılması sonucunda alınabileceği konuşulurken yapılan düzenlemeler sonrasında artık işten kendi isteğiyle ayrılanlarda bu ödemelerden yararlanabilecekler. 

İşsizlik maaşı işten kendi istekleri dışında ayrılmış olan kişilere belirli bir süre zarfında yeni bir iş bulana kadar maddi anlamda yaşamlarını idame ettirmeleri için veriliyordu. İşten kovulanların bu maaşları alabilmeleri için bazı şartları taşımaları ve konu hakkında gerekli başvuruları yapmış olmaları gerekiyordu. Ancak işten kendi isteği sonucunda ayrılmış olan kişilerin bu maaşı almaları söz konusu değildi. 

Yapılan düzenlemeler sonrasında artık işten atılanların yanı sıra işten ayrılanların da işsizlik maaşı alabilecekleri belirlendi. Haklı fesih söz konusu olduğu takdirde bu kişilerde sorunsuz bir şekilde işsizlik maaşı alabilecekler. Çalışanların elini rahatlatan ve işten ayrıldıkları süre boyunca 10 aya kadar alabildikleri işsizlik maaşı pek çok ihtiyaçlarını karşılamak konusunda etkili olduğu için dikkat çekiyor. Maaşlarını çalışma hayatları içerisinde İŞKUR vasıtası ile alanların bazı şartları sorunsuz bir şekilde yerine getirmiş olmaları gerekiyor. İşsizlik maaşından SSK’lı olan çalışanların yararlanabilecekleri belirlendi. Maaşı alabilmek için daha önceki durumlarda en önemli şartı işten kişinin kendi istek ve kusuru dışında ayrılmış olması gerekiyordu. 

İşten istifa edenler işsizlik maaşı için başvuruda bulunamıyorlar ancak bu süreç içerisinde haklı fesih kapsamına giren işten ayrılmaların artık işsizlik maaşı alabilecekleri ortaya çıktı. İstifa nedenlerinin haklı olması sonrasında işsizlik maaşına başvuru yapılabilecek. Konu mahkemeye kadar gitmişse, maaşlar zamanında alınmıyorsa, iş yerine kötü niyet varsa, gerçek ücret saklanıyorsa ve iyi niyet kurallarının uygun olmaması halinde haklı fesih uygulanabiliyor ve işsizlik maaşı alınabiliyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın