Turkuaz Taksiler 15 Nisan’da Trafikte!

0

Elektrikli taksiler 15 Nisan tarihi itibariyle İstanbul trafiğine çıkacak.

Bir süredir testleri yapılan elektrikli taksiler, trafiğe çıkmak için artık gün sayıyor. İstanbul’un elektrikli taksileri 15 Nisan itibari ile İstanbulluya hizmet vermeye başlayacak. Turkuaz renge sahip bu taksiler, İstanbul havasına karbondioksitte bırakmayacak.

Elektrikli turkuaz taksilerin indi bindi ücreti 9 lira 95 kuruş olarak belirlendi. Söz konusu taksilerin taksimetresi 3 lira 95 kuruştan açılacak. Kilometre başına ise 2,40 kuruş yazacak. Fiyatların diğer taksilerden farklı uygulanmasının nedeni ise elektrikli taksilerin lüks sınıfına girmesi! Lüks taksilerin tarifelerini belirleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda yüzde 15’lik zam uygulama kararı vermişti. Yüzde 15 oranındaki zam elektrikli taksilerin tarifelerinde uygulanmaya başlanacak.

Alınan bilgilere göre İstanbul’da bir taksicinin aylık yakıt gideri yaklaşık 4 bin lira gibi bir rakamı buluyor. Elektrikli taksilerin aylık şart etme masrafı ise 2 bin lira civarında oluyor. Üstelik bu araçların iç ferah ve geniş dizaynıyla hem sürücüye hem de taksi kullanan kişiye konfor sağlıyor. Elektrikli araçlar tam şarj edildiğinde günlük 400 kilometre kat edebiliyor. Üstelik bu taksiler 150 kilometre hıza kadar performans sergileyebiliyor. Elektrikli taksilerin şarj olması bir saat içerisinde tamamlanıyor.

İlk etapta İstanbul trafiğine toplam 20 adet turkuaz taksinin çıkacağı ifade edilirken, ilerleyen dönemlerde elektrikli taksilerin sayısının artması bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar kentte hizmet vermesi hedeflenen elektrikli taksi sayısı ise 600 olarak açıklandı. Bu kapsamda çalışmaların devam ettiğini bildiren yetkililer, İstanbul oksijeninden büyük tasarruf sağlanacağının altını çizdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın