Advert Advert Advert

Çelik: Doğal Afetler Sigorta Kapsamına Alınacak

Çelik: Doğal Afetler Sigorta Kapsamına Alınacak
Çelik: Doğal Afetler Sigorta Kapsamına Alınacak -

Bakan Çelik önümüzdeki yıl için çiftçilere müjdeli haber verdi.

Katıldığı açılış programında önemli açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, önümüzdeki yıldan itibaren çiftçilere büyük kolaylık getirecek bir uygulamadan bahsetti. Doğal afetler dolayısı ile yaşanacak tüm hayvansal ve tarımsal zararların önümüzdeki yıldan itibaren sigorta kapsamına alınacağını belirten Çelik, TARSİM kapsamına alınacak bu alanlar sonrasında çiftçilerin büyük kolaylık yaşayacağını zararlarının tazmin edilmesinin çiftçiye nefes aldıracak bir uygulama olduğunu söyledi. Bu alanda atılan adımların öneminden bahseden Çelik, yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşların çok kazançlı çıkacağını, zararların sigorta kapsamında değerlendirilmesinin üretici açsından anlamının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Kuraklık Konusunda Genişletilme

Bu yıl buğdayın kuraklık kapsamına alındığını hatırlatan Çelik, önümüzdeki yıldan itibaren bütün tarımsal ürünlerin kuraklık kapsamına gireceğini, tarım ürünlerinin tamamının risk kapsamında olduğunu ve bu alanda doğal afet gibi nedenler ile ürün kaybının yaşanmasının muhtemel olduğunu söyledi. Çiftçilerin riski önlemek için çaba sarf etmesi gerektiğini ve bu konuda kendini garanti altına alması gerektiğini belirten Çelik, doğal afetler ile karşı karşıya olan tarımsal ürünler için çiftçilerin sigorta yaptırması gerektiğini söyledi.

Tek Yetkili TARSİM

Doğal afet ve kuraklık zararlarının TARSİM dışında hiçbir kurum tarafından karşılanmasının söz konusu olmadığını belirten Çelik, başka bir kaynağın bu alanda kullanılmasına gerek olmadığını TARSİM’in bu konuda yetkili kurum olduğunu belirtti. Yapılan çalışmaların çiftçinin üzerindeki yükü kaldırmak amaçlı olduğunu hatırlatan Çelik, çiftçinin yaşadığı mağduriyeti gidermek adına çalışmaların devam edeceğini önümüzdeki yıldan itibaren doğal afetlerden dolayı yaşanan tarımsal ve hayvansal zararların tamamının sigorta kapsamında olacağını ve TARSİM tarafından gerekli işlemlerin yapılacağının altını çizdi.

doğal afetler TARSİM tarımsal sigorta
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!