Google’ın Başı Dertte! Ücretlendirmede Cinsiyet Ayrımı

0

Google suçlamaları kabul etmese de kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşları, şirketin kadın çalışanlara düşük ücret verdiğini iddia etti.

Kadın hakları savunucusu sivil toplum kuruluşları Google dava açtı. ABD Çalışma Bakanlığı bünyesine açılan davanın konusunun, Google’ın kadın çalışanlara yaptığı ücret uygulaması olarak öğrenildi. Sivil toplum kuruluşları dava açmakla kalmayacaklarını, şirketi protesto edeceklerini de duyurdu.

ABD’deki kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarıyla başı dertte olan Google’ın çalışan ücretlerinde kadın, erkek ayrımı yaptığı haberi ses getirdi. ABD Çalışma Bakanlığı konu hakkında araştırma başlattı. Bakanlık şirket içerisinde aynı işi yapan erkelerin yüksek, kadınların düşük maaş aldığını tespit etti. Bu durumun sadece birkaç çalışan için geçerli olmadığını da alınan bilgiler arasında yer aldı. Şirket genelinde uygulanan bu durum bakanlığın incelemeyi genişletmesine neden oldu.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Google tüm suçlamaları ret etti. Şirket bünyesinde istihdam edilen personelin ücretlendirilmesinde performans, üretim ve kişisel becerileri baz aldığını savunan Google, kendini aklamaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya aracılığı ile mesaj vermeye çalışan Google, şirketteki tüm çalışanların maaşlarındaki farklılığı giderdiğinin altını çizen açıklamalar yaptı.

Şirket yönetimi konu hakkındaki suçlamalar karşısında zor duruma düşerken, Bakanlık soruşturmayı tamamladığında Google’a büyük para cezaları verilebilir. Bu nedenden dolayı şimdiden harekete geçen Google, kadın çalışanlarına yaptığı ücretlendirme haksızlığını gidermek için bazı girişimlerde bulunuyor. Davanın derinleştirilmesi durumunda ise şirket çalışanı kadınlar tazminat açma hakkına da sahip olacak. İlerleyen günlerde şirket çalışanı kadınların bu haksızlık nedeniyle Google dava açması da beklentiler arasında yer alıyor.

ABD’deki kadın hakları savunucusu sivil toplum kuruluşlarının şirketi, sokaklarda protesto etmesi ise Google’ın prestij kaybı yaşanasına neden olacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın