Advert Advert Advert

Besicileri Yeşeren Meralar Sevindirdi

Besicileri Yeşeren Meralar Sevindirdi
Besicileri Yeşeren Meralar Sevindirdi -

Şanlıurfa’da yeşeren meralar besicilerin yüzünü güldürdü.

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olarak görülen ve yaklaşık 2 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğu Şanlıurfa’da sonbahar ve kış mevsimlerinin kurak geçmesi dolayısı ile korkan ve yaz döneminin de kuraklık içerisinde geçmesinden korkan besiciler ilkbahar yağışları ile motive oldu. Kurban Bayramı hazırlıklarına şimdiden başlayan ve besicilik alanında çalışmalarını sürdüren küçükbaş hayvan üreticileri ilkbaharda etkili olan yağışlar sonrasında meraların yeşermesi ile rahat bir nefes aldı. Havaların ısınması ve meraların da yeşermesi ile hayvanlara yem vermeyi bırakan besiciler, günlerinin büyük bir bölümünü hayvanların tavlanması amacı ile merada geçiriyor. Günü yoğun geçiren çobanlar sadece süt sağımı için öğle saatlerinde evlerine gitme imkânı bulabiliyorlar.

Yem Fiyatları Yüksek

Besicilikte kış aylarının zorlayıcı geçtiğini belirten küçükbaş üreticileri, yem fiyatlarının yüksek olmasının şartları zorlaştırdığını, yüksek fiyatlar sebebi ile kış aylarında hayvanlara yeterince arpa verilemediğini bu yüzden havaların ısınıp meraların yeşermesi ile hayvanları merada daha çok tutarak gelişimlerini tamamlamaları için çok çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi. Hayvan yetiştiriciliğinde en büyük sıkıntının yem olduğunu belirten üreticiler kış mevsiminde yaşana zorluğun telafisini yapmak için çok çalıştıklarını söyledi.

Kuraklık Korkuttu

Kış sezonunun yağışsız geçmesi nedeni ile çok sıkıntı çektiklerini ve tüm sezonun böyle geçmesinden korktuklarını söyleyen üreticiler, mart ayında yağışların fazla düşmesi ile kısa sürede meraların geliştiğini ve hayvanları otlatmakta rahatlık yaşadıklarını belirten üreticiler, meraların yeşermesi sonucunda hayvanlardan alınan süt veriminin arttığını ve bereketli bir yıl geçmesi için umutlandıklarını söyledi. Üreticiler kış döneminde oldukça zayıflayan ve tam olarak gelişemeyen hayvanların son dönemlerde toparlanmaya başladığını söyledi.

küçükbaş hayvan üretici mera
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası