Kadınlara Erken Emeklilik İmkanı Sunuluyor

 Kadınlara Erken Emeklilik İmkanı Sunuluyor

Kadınların çalışma hayatı içerisinde desteklenmesi amaçlanırken bu süre içerisinde 6 yıl kadar erken emeklilik imkanının tanınacağı açıklandı.Kadınların çalışma hayatı içerisinde desteklenmesi amaçlanırken bu süre içerisinde 6 yıl kadar erken emeklilik imkanının tanınacağı açıklandı. 

Hükümet tarafından çalışma hayatında kadın istihdamını artırmak için çeşitli haklar tanınmaya devam ediliyor. Özellikle kariyer yapmayı tercih ederken bu süreç içerisinde kadınların doğum yapmaları halinde çeşitli ücretler ödenirken emeklilik süreçlerinde de çeşitli hakların verilmesine karar verildi. Bu sayede çalışma hayatı içerisinde kadınların söz sahibi olması amaçlandı. 

Yeni çıkarılan düzenlemeler sonrasında hem çalışıp hem de çocuk sahibi olan kadınların doğum borçlanması adı altında erken emeklilik imkanına sahip oldukları belirlendi. Bu hesaplamalar dahilinde 3 çocuk sahibi olan ve aynı zamanda çalışan kadınlar doğum borçlanması adı altında tüm hizmetlerden sorunsuz bir şekilde faydalanabiliyorlar. Bunun ardından 6 yıl erken emekli olabiliyorlar. Geçtiğimiz aylarda hayata giren torba yasa kapsamında sigorta olduktan sonra doğum yapan kadınların doğum borçlanması sisteminden yararlanabilecekleri açıklanmıştı. Dünyaya getirdikleri her çocuk için 2 yıl borçlanma imkanlarının bulunduğu açıklandı. 3 çocuk dünyaya getiren bir annenin bu hesaplama sonrasında 6 yıl doğum borçlanmasından dolayı erken emeklilik imkanına sahip olduğu belirlenmiş oldu. 

Çalışan anne kendi primleri ile emekliliğe hak kazandıysa 6 yıllık hakkını kullandığı takdirde erken emekli olabiliyor. Bu sistem sonrasında doğum borçlanması hakkından yararlanmak için 3 hak bulunuyor.  En önemli şart ise ilk çocuğun annenin sigortalı olduktan sonra doğmuş olması olarak ifade ediliyor. Borçlanacak olan dönemde annenin çalışmak istememesi gerekiyor. SGK'ya konu hakkında başvuru yapmak yeterli oluyor. erken emeklilik imkanı kadınlara istihdam 6 yıl erken emeklilik torba yasa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Finans Katılım Bankası İnsan Kaynakları Personel Alımları!
Türkiye Finans Katılım Bankası İnsan Kaynakları Personel Alımları!
Akbank 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!
Akbank 10.000 TL İhtiyaç Kredisi!