Advert Advert Advert

Fazla Mesai Ücretlerini Alabilirsiniz

 Fazla Mesai Ücretlerini Alabilirsiniz
 Fazla Mesai Ücretlerini Alabilirsiniz -

Çalışanların haklarını alabilecekleri ve fazla mesai sürelerini belirleyebildikleri haklardan bir haber oldukları tespit edildiği için konu hakkında detaylı açıklamalar yapıldı.

Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan birisi fazla mesai ücretleri oldu. Çalışanların haklarını alabilecekleri ve fazla mesai sürelerini belirleyebildikleri haklardan bir haber oldukları tespit edildiği için konu hakkında detaylı açıklamalar yapıldı. 

Son olarak hayata geçen yasalara göre bir işçinin çalışma düzeni içerisinde en fazla 45 saat çalışma hakkı bulunuyor. Bunun üzerine gerçekleşen saatlerin mesai saatleri içerisine girdiği açıklandı. Fazla mesai ücret ise saatli ücretin yüzde 50 fazlası olarak belirleniyor. Daha önceki dönemlerde işveren fazla mesaiyi işçiye istediği gibi sunarken yeni sistemle birlikte artık işçinin isteği dışında yaptırılmak zorunda bırakılan fazla mesainin haklı fesih sebebi olduğu tespit edilmiş oldu. 

45 saatin üzerinde yer alan her saat dilimi fazla mesai ücreti olarak tespit ediliyor. Fazla çalışma için verilecek ücretin yanı sıra normal çalışma için verilen ücretin yüzde 50 fazlası olarak hesaplama yapılıyor. Bu konuyu örnekle açıklamak gerekirse saatlik ücret 10 liraysa fazla mesai ücretinin saatlik ücreti ise 15 lira olarak tespit ediliyor. Ancak her yılın başında işveren fazla mesai yaptırmak için işçiden izin almak zorunda kalacak. Bu izni ise yazılı almak zorunlu hale getiriliyor. Yazılı izni bulunmayan işverene karşı işçi haklı fesih hakkı kazanabiliyor. 

Ancak yapılan iş sözleşmelerinin dikkatlice okunması gerekiyor. Çünkü bu süreç içerisinde bazı sözleşmelerde fazla mesai ücreti genel olarak aylık ücret içerisine dahil edilebiliyor. Böyle bir durum karşısında haklı fesih sebebi doğmayacağından dolayı yanlış anlaşılmalar meydana gelebilir. 

fazla mesai ücreti haklı fesih sebebi mesai sözleşmesi yazılı izin hakkı kıdem tazminatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!