Depreme Hazırlıklı Olmak İçin Her Yıl 500 Bin Konut Yenilenmeli

0

Anayasa Değişikliği ile ilgili bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Mehmet Özhaseki, gündeme ilişkin konuların yanında Bakanlığı ile ilgili soruları da yanıtladı. Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Özhaseki, “ Ülkemiz deprem kuşağında, konutlarımız da açık olmak gerekirse çok da sağlıklı değil. Yaşam alanlarımız bir depreme hazır denilemez. Özellikle de bilim insanları tarafından yapılan uyarıları dikkate almamız gerekirse 2030 yılına kadar büyük bir deprem için hazır olmamız gerekiyor. Bu da demektir ki bizim her yıl en az 400-500 bin konutu yenilememiz gerekmekte. Bunun yanında Güneydoğuda terör nedeni ile etkilenen yerler var. Oraların da elden geçirilmesi bizim için oldukça önemli.” dedi.

İmar Yönetmeliklerinde Değişiklik

Bakan Özhaseki, genel anlamda İmar Yönetmelikleri ile ilgili gerçekleştirmeyi planladıkları değişikliklerden bahsederek, her ilin aynı imar yönetmeliği ile idare edilmesinin mümkün olmadığını sözlerine ilave etti: “Kars ile Mersin’in ne iklimi bir, ne insanı bir ne de konut yapısı bir. O zaman imar yönetmeliği neden aynı olsun ki. Bunun yanında biz bir temel nokta hazırladık. Bu hazırladığımızı her ile gönderdik ve dedik ki, siz de kendi iliniz ile ilgili almanız gereken bir takım tedbirler varsa bize gönderin biz de inceleyelim. Şimdi illerden gelecek cevapları bekliyoruz. Bu çalışmanın sonucunda her ilin imar yönetmeli de farklı olacak böylece tek tip şehirleşme yaşanmayacak.” diye konuştu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın