Müjde! KDV İndirimi Uzatılıyor!

0

Bir süredir mobilya ve beyaz eşya üzerinde uygulanan vergi indiriminin alınan kararlar sonrasında Eylül ayının sonuna kadar uzatılmasına karar verildi. 

Ekonomide yaşanan dar boğaz sonrasında satışları tekrar canlandırmak, esnafın yüzünü güldürmek için çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu çalışmalar sonrasında ekonominin hareketlenmesi adına mobilya ve beyaz eşya sektörünün harekete geçirilmesine karar verildi. Bu hareket sonrasında KDV oranlarında büyük bir indirime gidildi. Daha önceki dönemlerde yüzde 18 seviyelerinde alınan KDV oranının yüzde 8 seviyelerine kadar indirilmesine, bunun yanı sıra ÖTV oranlarının da indirilmesine karar verildi. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal iki ay önce indirimlerin Nisan ayının sonuna kadar devam edeceği müjdesini vermişti. Bu dönemde özellikle düğün sezonunun yaklaşması sonrasına satışlarda büyük oranda hareketlenme meydana gelmişti. KDV oranlarının indirilmesinin ardından fiyatlar düşmeye başladı. Bu durum aynı şekilde satıcılar tarafından sektör içerisinde yapılan indirimlerle birlikte birleştiği için daha etkili sonuçlara neden olduğu ve satışların artmasında daha etkili sonuçlar doğurduğu ifade edildi. Beyaz eşya ve mobilya üzerinde yapılan indirimlerin daimi olması için çeşitli açıklamalar yapılmıştı. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında indirimlerin kalıcı olmasının mümkün olmadığı açıklanmıştı. 

Daha sonra yapılan açıklamalarda KDV indiriminin uzatılabileceği  yönünde bazı açıklamalar yapılmıştı. İndirimlerin uzatılması yönündeki sinyaller piyasalarda olumlu etkiye neden olmuştu. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalar sonrasında KDV indiriminin Eylül ayının sonuna kadar uzatıldığı müjdesi resmen verildi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın