İnternet Kullanımına Kurallar Getirildi

0

İnternet kullanımının yeniden düzenlenmesi için bazı uygulamalar getirildi. Bu uygulamalar sonrasında artık kuralların yeniden belirlendiği açıklandı. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yeni düzenlemelerin yapıldığı açıklandı. İnternet kullanımına bu konu hakkında bazı sınırlamalar getirilmiş oldu. Ticari amaçla internet kullanımını toplu olarak sağlayan ticari amaçla denetimlerin düzenlendiği yeni kurallar belirlenmiş oldu. Artık internet kullanımı için filtreleme sisteminin kullanılmasına karar verildi. Suç konusu oluşturabilecek olan içeriklere ulaşımın engellenmesine karar verildi. Bu konuda engellemek amaçlı filtreleme sisteminin uygulanmasına karar verildi. 

Filtreleme sistemi ile birlikte artık erişim kayıtları elektronik ortamda kendi sistemleri içerisine kayıt edilecek ve bu süreç içerisinde iki yıl boyunca bu sistem içerisinde kayıtlı kalabilecek. Toplu internet sağlayıcılar kamuya açık alanlarda internet kullanımını kendi sistemlerine kaydettikleri gibi kısa mesaj servisi ile kullanıcıların tanınması amaçlanıyor. İnternet kafelerinde çok sık kullanılmasının ardından konu hakkında bazı düzenlemelerin yapılması gerekli hale geldi. Bu konu hakkında 12 yaşından küçüklerin yanlarında velileri olmadan herhangi bir şekilde internet kafeleri girmeleri yasaklanmış oldu. 15 yaşından küçük olan çocuklar ise velileri olmadan akşam sekizden sonra internet kafelere girmeleri yasaklanacak. İş yerlerinde elektronik oyun makineleri kesinlikle bulundurulmayacak. 

Bu süreç içerisinde konu hakkında yapılan düzenlemenin kullanıcıların haklarını korumak, zararlı içeriklerin engellenmesini sağlamak için yapıldığı ifade edilmeye başlandı. Yapılan düzenlemelerin Resmi Gazetede yayınlanarak hayata geçirildiği açıklandı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın