Advert Advert Advert

Erken Mücadele Küllemeyi Önlüyor

Erken Mücadele Küllemeyi Önlüyor
Erken Mücadele Küllemeyi Önlüyor -

Fındık üreticilerinin külleme ile savaşında erken mücadele çok önemli.

Yeni sezon için fındık bahçelerinde hazırlıklara başlayan Karadenizli fındık üreticileri yaz mevsiminde gerçekleştirilecek hasat dönemi için çalışmalarını başlattı. Fındık bahçelerinde yabancı ot ve dallarda temizleme çalışmalarına başlayan fındık üreticileri son yıllarda fındık yaprağında kendisini gösteren verimi ve kaliteyi düşüren külleme hastalığı ile mücadele etmeye başladı. Kaliteli ve verimli ürün elde etmek için külleme hastalığı ile mücadele edilmesinin şart olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bölgede bulunan 16 ilde fındık üreticilerinin 2017 yılı sezonu için ürün çalışmalarını başlattıklarını ve bu kapsamda hastalık ile mücadelenin de başladığını söyledi.

Bakım Aşaması

Fındıktan kalite ve verim almak için fındık bahçelerindeki bakımın çok önemli olduğunun altını çizen Soydan, kış mevsimi sonrasında bahçelerin temizliği ile sökülen, kuruyan ve kırılan fındık dallarının üreticiler tarafından bakıma alındığını, bahçelerin halen gübrelenmeye devam ettiğini söyledi.

Hastalık Çok Ciddi Boyutta

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son 4 yıldır ciddi düzeyde hastalık haline gelen küllemenin ürünlerde çok büyük sıkıntıya sebep olduğunu, önüne geçilmediği taktirde verim ve kalite çok kötü sonuçlar alınacağını belirten Soydan, hastalığın sadece belli bir bölgede kalmadığını yayılma potansiyelinin yüksek olduğunu, bu yüzden bu hastalığın görüldüğü bahçelerde ilgili kurumlara ulaşılması gerektiğini ve ilaçlama ile ilgili bilgi alınması gerektiğini söyledi.

Erken Mücadele Çok Önemli

Külleme hastalığı ile mücadelede erken teşhisin çok önemli olduğunu geç kalındığında ilaçlama yapılsa bile herhangi bir sonuç alınamadığını hatırlatan Soydan, küllemenin fındıkta çürümeye neden olduğunu üreticinin elinde fındık muhafaza etmesine engel olduğunu bu yüzden erken mücadelenin çok önemli olduğunu söyledi.

Fındık bahçeleri külleme fındık üreticisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!