Alışverişlerde kullanılan naylon poşetler hükümet tarafından inceleme altına alınırken üzerinde bulunan yazılar mercek altına alındı. 

Son dönemlerde alışverişlerde kullanılan ve taşıma açısından konfor sağlayan alışveriş poşetlerinin naylon gibi zararlı bir maddeden üretilmiş olması, çevreye büyük oranda zarar vermesi ve insan sağlığını da olumsuz etkilemesinden dolayı inceleme altına alınmıştı. Çevre sağlığının korunması için temiz bir sisteme geçileceği açıklanmıştı. Alışverişlerde kullanılan naylon poşetlerin artık kullanılmaması gerektiği konusunda bazı çalışmalar başlatıldı. 

Son olarak tekrar gündeme gelen alışveriş poşetleri hakkında başka çalışmalarda yapılmaya başlandı. Bu çalışmalara göre naylon poşetlerin ve alışveriş torbalarının üzerinde yer alan yazıların inceleme altına alındığı açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamalarda yazılan yazıların gerçeği yansıtıp yansıtmadıklarını anlamak için geniş çaplı bir çalışma başlatıldığını anlatı. Naylon poşetlerinin üzerinde genellikle insanları etkilemek, olumsuz fikirlerinden sıyrılmalarını sağlamak ve bu süreç içerisinde kullanımı artırmak için doğa dostu olduğu ve bu sebepten dolayı kullanımında bir sakınca olmadığı yönünde ifadeler yer alıyor. Poşetler doğada çözünmediği için çevreye zarar verdiği bilinir ancak bazı poşetlerin üzerinde tamamen çevresel olduğu ve doğada çözündüğü iddia ediliyor. Bu konuda naylon poşetlerden örnekler alınmaya başladı. 

Örnekler sonrasında çevreye zarar verip vermedikleri detaylı bir şekilde incelenerek ortaya çıkarılmış olacak. Yapılan incelemelerin ardından poşetlerin üzerinde yazıldığı gibi doğa dostu olmadıklarının tespit edilmesi ile birlikte artık Tüketici Kanunu Koruma Hakları çerçevesinde yanıltıcı bilgilerle insanları kandırmak suçundan dolayı gerekli cezai ve idari yaptırım işlemleri yapılabilecek. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın