Emeklilere İntibak Gündeme Alındı!

0

Hükumet bu yıl emeklilerin yüzünü güldürüyor. Emeklilere ekstra zamlar sağlayan hükumet, çalışan emeklilerden kesilen destek primi uygulamasına da son vermişti. Şimdi de yeni torba yasaya emekli maaşları ile ilgili intibak yasasının sokulacağı belirtildi. Bu intibak yasasıyla düşük maaş alan emeklilerin maaşlarında iyileştirmeler hedeflenmekte.

Seçim vaatlerini birer birer yerine getiren hükumet, emeklilerin yüzünü güldüren düzenlemeler yapmaya devam etmekte. Yapılan çalışmalarla, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına extra zamlar yapan hükumet, çalışan emeklilerden kesilmekte olan destek primini de kaldırmıştı. Emekli maaşlarında intibak çalışması için kollarını sıvayan hükumetin, düşük maaş almakta olan emeklilerin maaş seviyesini yukarı çekecek bir düzenlemenin hazırlığında olduğu öğrenildi. İntibak düzenlemesinin, Meclis’e sunulacak olan yeni torba yasa gündemine alınması beklenilmekte.

SEYYANEN ZAM MI GELİYOR?

Emekliler için İntibak geçtiğimiz dönemde de hükumet programında yer almış, geçtiğimiz yıl bin 100 lira altında maaş alan emeklilere seyyanen zam yapılmış, daha sonra da bu emeklilere 100 lira daha verilerek intibak gerçekleştirilmişti. 
İntibak kapsamında maaşı düşük evi olmayan emeklinin kalmaması planlanıyor. Emekliler arasındaki maaş uçurumunu da daraltmaya yönelik tüm bu çalışmaların Meclise sunulacak torba yasa kapsamına alındığı bildirilmekte. 

ÇALIŞAN EMEKLİYE DESTEK

Hükumet emeklilere, Ocak ayında çıkarılan yasayla enflasyon artışı haricinde ilave olarak 100 lira da seyyanen zam yapmıştı. Ayrıca bu yasa içerisine emekli olup da Bağ-Kurlu olarak çalışmayı sürdüren emeklilerin maaşından kesilen yüzde 10’luk Destek Primi uygulamasını da kaldırmıştı. Yapılmış olan artışların Mart ayı itibariyle maaşlara yansıyacağı belirtilmekte.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın