Kıdem tazminatı konusundaki tartışmalar devam ederken artık çalışanların bir gün çalışmış olsalar dahi kıdem tazminatı alabilecekleri ortaya çıktı. 

Kıdem tazminatı çalışanların hak ettiği bir hak olarak ifade edilirken hükümet tarafından da bu konu hakkında çeşitli çalışmalar devam ediyor. Çalışanların lehine yapılan düzenlemeler sonrasında kişilere tercih hakkının da sunulmasına karar verildi. Bu düzenleme sonrasında çalışanlara iki seçenek sunulacak. Kıdem tazminatı konusunda isteyen yeni sistem üzerinden yararlanmak istediklerini belirtebilecekleri gibi isteyenlerin de eski sistem üzerinden bir düzenleme içerisine gitmesi sağlanabilecek. 

Kıdem tazminatından aynı iş yerinde sorunsuz bir şekilde 1 yıl boyunca çalışan ve sonrasında haksız nedenlere bağlı olarak işveren tarafından işten çıkartılan işçilerin faydalanmaları için düzenlemeler yapılmıştı. Kendi isteği ile işten ayrılan kişinin ise haklı fesih kanunu çerçevesinde işten ayrılmış olması kıdem tazminatı alması için yeterli bir sebep olarak görülüyor. Askere giden bir kişi, evlenen bir kişi bu haktan yararlanabildiği için önemli bir hak olarak ifade ediliyor. Kadın işçi 1 yıl çalıştığı işyerinden evlilik sebebiyle ayrılacağını açıklaması sonrasında da kıdem tazminatı alabiliyor. 1 yıl çalışan işçinin her yıl 30 günlük brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı miktarının hesaplandığı açıklandı. 

Eski sistem bu şekilde işlerken yeni sistemde bir yıllık çalışma süresine ihtiyaç duyulmadan sadece bir gün dahi çalışan kişinin bu tazminattan yararlanması bekleniyor. Yeni sistemde daha önce önemli bir kriter olan işten atılma ya da ayrılma gibi ayrımcılıklar kesinlikle yapılmayacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın