Emekli Maaşı Banka Promosyonları İçin Pazarlık Başladı!

0

SGK emekli aylıklarına promosyon çalışmalarına hızla devam ediyor. Bankalarla yürütülen sıkı pazarlık, emekliye verilen promosyon sözünün ciddiye alındığını göstermekte.

Emeklilerin tıpkı memur ve işçiler gibi, maaşlarına promosyon talebi hükumetçe uygun görülerek seçimlerde bu konu gündeme gelerek emeklilere promosyon sözü bizzat Başbakan Davutoğlu tarafından verilmişti. Bunun üzerine harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumunun bankalarla, emekli aylıkları ödeme karşılığında yıllık belirlenecek miktar promosyon için sıkı bir pazarlığa giriştiği öğrenildi. Bankalar Birliği ve ilgilenen bankalarla yürütülen pazarlıkta seviye 3 yıl için yıllık 600 liraya yaklaştı. 

HÜKUMET BASTIRIYOR

Asgari ücretin yükseltilmesi, emekli aylıklarına yapılan zam ve ticaretle uğraşan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintilerinin kaldırılması, promosyon konusunun da hükumet tarafından ciddiye alınacağının göstergesiydi. Şimdi tüm gözler emekli aylıklarında ödenecek banka promosyon miktarında.

YETERLİ DEĞİL

Kamu ve özel bankalarla yapılan görüşmeler sonucunda, bankaların 3 yıllığına 600 lira seviyesine çıktıkları ancak SGK yetkililerince bu rakamın yetersiz bulunduğu ve bankalardan artırım istedikleri öğrenildi. Taraflar arasında pazarlığın devam edeceği ve ödenecek promosyon miktarının arttırılacağı beklenilmekte.
SGK 2015 yılında 152 milyar lira tutarında emekli aylığını bankalar aracılığıyla yapmış, ancak kamu  çalışanlarına ödenen promosyonlar emeklilere ödenmemişti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın