İhracat, üretim ve yatırım üzerinde yük oluşturan Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması hakkında açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV uygulamalarının kaldırılmasının gündeme alınacağını KDV’yi olabildiğince tüketimi vergileyen bir sistem haline getirmek için çalışmaların yapılacağını söyledi. KDV kanunundaki değişikliklerin yaz aylarında belirli bir noktaya gelmesini beklediklerini belirten Ağbal, katıldığı toplantılarda kendisine gelen şikayetlerin genellikle KDV konusunda olduğunu hem KDV’nin yüksek oluşu hem de KDV iade mekanizmasının yavaş işlemesi konusunda gelen şikayetleri dikkate aldıklarını son dönemlerde bu alandaki süreçleri kolaylaştırdıklarını söyledi. Söz konusu çalışmalar sonrasında KDV iade tutarlarının daha hızlı artış gösterdiğini söyleyen Ağbal, 2017 yılının ocak ve şubat ayında vergi gelirlerinin tahsilat oranındaki artışın bütçe hedeflerinin üzerinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Hedefleri Aştık

Yapılan vergi indirimi ve KDV iadelerindeki kolaylıkların tahsilata büyük oranda yansıdığını belirten Ağbal, iki aylık vergi gelirlerindeki hedeflerinin yüzde 11,3 oranında olduğunu ancak yapılan tahsilat sonucuna bakıldığında vergi gelirleri performansının yüzde 12 oranında olduğunu söyledi.

KDV’de Yeni Dönem

Kendisine gelen şikayetlerin genelde KDV alanında olduğunu belirten Ağbal, bu kapsamda önceliklerinin ilk sırasında üretim, yatırım, ihracat üzerinde çok ağır bir yük konumunda olan KDV uygulamasının kaldırılması ve KDV’yi olabildiğince tüketimi vergileyen bir konuma getirmek olduğunu söyledi. Konu hakkındaki çalışmaların yaz aylarında belirli bir noktaya taşınması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Ağbal, daha basit, daha sade, genel anlamda tüketimi vergileyen, vatandaşın üzerine ilave bir yük getirmeyen KDV sisteminin hedeflendiğini, bu sistemin en kısa zamanda Türkiye’ye kazandırılması için gerekli çalışmaların ivedilikle yapıldığını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın