Ana Sayfa Gündem Elektrik Faturalarına Taksit İmkanı Geliyor

Elektrik Faturalarına Taksit İmkanı Geliyor

0

Elektrik faturaları üzerinde yapılan düzenlemeler devam ederken artık 82 lirayı geçen faturalarda taksitlendirme yapılmasına karar verildi. 

Elektrik tüketiminin artması ve bu konuda yapılan düzenlemelerin çoğalması sonucunda elektrik tüketicilerini mutlu edecek bir karar alınmaya başladı. Bu karar sonrasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde 8.5 milyon elektrik tüketicisinin olduğu tespit edilmişti. Bu süreç içerisinde yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Artık tüketicilerin fatura ödemeleri sırasında yaşamış olduğu sıkıntılar tarihe karışacak. Elektrik faturalarına taksit imkanının getirilmesine karar verildi. Ancak aylık 82 lirayı geçen elektrik faturalarının bu durumdan yararlanmaları sağlanacak. Konu hakkında gerekli adımların atıldığı açıklandı. 

Düzenlemenin hayata geçirilmesi için elektrik şirketleri ile elektrik tüketicileri arasında bir sözleşme imzalanacak. Bu sözleşme belirli bir süre olabileceği gibi süresiz şekilde de gerçekleşebilecek. Belirli bir süre yapılacak olan anlaşmaların iki yıllık süreyi aşmaması amaçlananlar arasında yer alıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından elektrik dağıtım şirketlerine bazı konularda sınırlama getirildi. Artık yeni düzenleme çerçevesinde ikili anlaşmaları kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu olan vergi ve fonlar içerisinde yer alacak. Ekstra bir bedel ödenmesi kesinlikle yasaklanacak. 

Fatura ödemelerinde yapılan büyük değişiklik sonrasında kredi kartına taksit imkanı getiriliyor. Ancak ödemelerde dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Taksitli ödemelerde ortaya çıkan masraf bedeli tüketiciye ait olacak. Daha önceki dönemlerde kredi kartından tek çekim olarak yapılan ödemelerde belirli oranlarda taksit imkanının sunulmasına karar verildi. 

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version