Erkenci Kiraz 250 TL’den Satışta!

0

Yılın ilk kirazı Manisa şehrinin Şehzadeler İlçesinde toplanmaya başlandı. Sezon siftahı yapan kirazın kilogram fiyatı ise 250 lira olarak açıklandı.

Bir kilogramı 250 lira olan kirazın fiyatını görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Şehzadeler İlçesinde üretimi yapılan kirazlar hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesiyle kızarmaya başladı. Şu anda çok az miktarda toplanabilmesinden dolayı fiyatın yüksek olduğu ifade edildi. İlçede kiraz üretimi yapan çiftçiler bu yılın hasadından umutlu olduklarını belirterek, “Bu yılın ilk kirazlarını toplamaya başladı. Ağaçlarımızdaki meyveler kırmızıya döndüğünde bu yıl bereketli geçecek gibi görünüyor” şeklinde konuştular.

Manisa Ziraat Odası Başkanı ilçedeki kiraz bahçelerini ziyaret etti. Başkan Mustafa Kaçire, erkenci kirazın normalden daha hızlı kızardığına dikkat çekerek, “Ülkemizdeki ilk kirazları ilçemizde yetiştirdik. Manisa kirazı dünyanın en fazla talep ettiği kiraz türleri arasında yer alıyor. İlçemizde yetiştirdiğimiz kiraz meyvesinin yaklaşık yüzde 90’lık bölümünü yurtdışına ihraç ediyoruz. Ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan Şehzadeler İlçesi iç pazara da ürün temin ediyor. Fakat kirazda iç piyasanın tüketimi yüksek seviyelerde değil. Bu yılın ilk kirazlarını İzmir kentine 250 TL’den sattık. Bu fiyat seviyesi altın fiyatıyla yarışa girebilecek bir rakam. Bizler için kiraz kırmızı altın! Hasadın başlamasıyla birlikte ilk ihracatı da ilçemiz yapacak” şeklinde konuştu.

Kirazda siftahın ve ihracatın üreticiye ciddi kazançlar sağladığını ifade eden Manisa Ziraat Odası Başkanı, şu anda 250 liralık kilogram fiyatının ilerleyen günlerde 3 ile 4 lira arasında değişeceğini söyledi. Başkan Mustafa Kaçire bu yıl kurulan kiraz pazarı sayesinde üreticinin mahsulünü kolaylıkla pazarlayacağını da sözlerine ekledi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın