2016 – 2017 av sezonunun bitmesi ile ilgili açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, balıkçıların dinlenme sezonuna geçiş yaptıklarını bugün itibari ile gırgır ve trol ile balık avlamanın artık yasak olduğunu, bu dönemde yasağa uymayanların cezalandırılacağını söyledi. Geçtiğimiz yıl 1 Eylül tarihinde 2016 – 2017 dönemi av sezonunun başladığını hatırlatan Çelik, bugün itibari ile biten avlanma sezonunun yeniden açılma tarihlerini açıkladı. Çelik’in yaptığı yazılı açıklamaya göre Akdeniz’de yeniden avlanma sezonu 15 Eylül 2017 tarihinde diğer denizlerde ise 31 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak. Yaptığı açıklamada geçen yıl yapılan denetimler hakkında da bilgi veren Çelik, düzenlemelere aykırı hareket edenler konusunda caydırıcı cezaların uygulandığını, sektörün devam etmesi ve sürekliliğin olması için balıkçıların yasağa uymalarının çok önemli olduğunu aksi halde balık konusunda sıkıntı yaşanacağını sözlerine ekledi.

Palamut Yüz Güldürdü

Bu sene av sezonunda hamsi avcılığı dışında diğer yıllara göre verimli bir sezon geçirildiğini söyleyen Çelik, hamsinin önceki sezonlara göre daha düşük olmasına rağmen palamutun bu yıl balıkçıların yüzünü güldürdüğünü söyledi. Göçmen balıklardan olan hamsi üretiminde azalma yaşanmasının palamut ve lüfer avcılığı sayesinde telafi edildiğini belirten Çelik, bu iki üründe son yılların en verimli döneminin yaşandığını söyledi.

7,1 Milyon Para Cezası

Geçtiğimiz yıl yapılan denetimler hakkında da bilgilendirmede bulunan Çelik, düzenlemelere aykırı davranışta bulunanlara Su Ürünleri Kanunu kapsamında idari para cezası uygulandığını söyledi. Geçtiğimiz yıl toplamda 7,1 milyon lira idari para cezası kesildiğini hatırlatan Çelik, para cezasının yanı sıra ruhsat tezkerelerinin askıya alınması, avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımların da uygulandığını sözlerine ekledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın