Evlenecek çiftlerin altın satın alma gücü olmazsa kuyumcularda altın kiralama devrinin resmen başladığı açıklandı. 

Düğün mevsiminin yaklaşması ile birlikte pek çok çift düğün hazırlıklarına başladı. Düğün denildiği zaman akla ilk olarak altın geliyor. Özellikle düğün sahiplerinin düğün için taktıkları ve bu durumun bir gelenek haline geldiği altınlar alım gücünü zorlamaya başladı. Altın fiyatlarının her geçen gün artması sonucunda bu durum daha zor bir hal almaya başlarken yeni alternatif çözüm yolları gündeme getirildi. 

Batman’da son zamanlarda evlenecek olan çiftlerin maddi imkansızlıklar nedeniyle kuyumcuların önünden dahi geçemedikleri belirlenmişti. Bu durumu fark eden kuyumcu esnafı yeni bir düzenleme yaparak bu duruma alternatif bir çözüm yolu getirmiş oldu. Altın alma imkanı olmayan çiftlere düğün için altın kiralamaya başladılar. Bu sayede düğün günü altını takan çiftler sonraki gün altını tekrar kuyumcuya iade ediyorlar. Bu durum altın meseleleri yüzünden düğünü erteleyenler içinde önemli bir düzenleme olarak düşünülmeye başladı. 

Batmanlı kuyumcu esnafı durumdan her iki tarafından kazançlı çıktığını dile getirdi. Bölgede vatandaşların alım gücü olmadığı için böyle bir karar verildiği belirtiliyor. Özel günlerde vatandaşların altın takıp fotoğraf çektirmek istedikleri ve mahcup olmadıkları için altın kiralama yönteminden son derece memnun oldukları belirtildi. Kuyumcular altın fiyatlarının yükselmesinden dolayı altın satışlarının olumsuz etkilendiğini dile getirdiler. Daha önce günlük 4 kilo altın satıldığını söyleyen kuyumcular artık bu rakamın aylık satışında bile güçlük çektiklerini, bu yüzden böyle bir yol belirlediklerini dile getirdiler. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın